Ķīmijas jaunumi

Viņš vienmēr turējies ēnā, nekad nav nācis starmešu gaismā, bet savas zinātnieka karjeras laikā paveicis tik milzīgu darba apjomu, uz kādu tikai retais ir spējīgs. Tā kolēģi stāsta par Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieku Einaru Ložu.

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) izveidots mūsdienīgs virsmas un nanoobjektu spektroskopijas komplekss. Jaunais aprīkojums ļaus studentiem gūt padziļinātas zināšanas, bet zinātniekiem izvērst starpdisciplinārus pētījumus un ciešāk sadarboties ar industriju.

Kad britu ārsts Edvards Dženners 18. gadsimta beigās pirmoreiz veica vakcināciju pret melnajām bakām, cilvēki prognozēja, ka potētajiem izaugs ragi un aste. Kā nekā – vakcīnas bija iegūtas no krevelēm, kas veidojās uz slimas govs tesmeņa.

Pirmā darbības gada laikā “Rīgas satiksmes” ūdeņraža stacijā saražoti vairāk nekā 11 000 kilogrami ūdeņraža. Savukārt 10 “Rīgas satiksme” trolejbusi, kas darbināmi ar ūdeņradi veikuši aptuveni 370 000 kilometrus, izmantojot gan ūdeņraža šūnu, gan kontakttīklu.

No šī gada 1. jūlija Eiropas Savienībā pakāpeniski no apgrozības tiks izņemti dažādi vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumi. Visupirms no veikalu plauktiem pazudīs vienreizlietojamie plastmasas trauki un citi galda piederumi, izņemot glāzītes.

Projekta Nr.3.2.1./16/A/007 “Latvijas dzīvības zinātņu nozares attīstības klasteris LifeScience.lv” nozares reputācijas integrētās mārketinga komunikācijas kampaņas ietvaros izveidots video stāsts par ķīmijas nozari Latvijā. 

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) profesoram Valdim Kamparam piešķirta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) «Medaļa izgudrotājam» (WIPO Medal for Inventors) par nozīmīgu ieguldījumu un inovatīvu darbību, radot izgudrojumus, īpaši biodegvielas jomā.

Latvijas Universitātes maģistrante BSc Karīna Upska pēta daudzgadīgo sēni – čagu. Pētnieces mērķis ir izstrādāt čagā esošo vērtīgo vielu ieguves metodi, kas nākotnē ļautu izmantot šīs vielas tādu produktu izveidei, ko varētu izmantot veselības uzlabošanai un pārtikā.

Nobela prēmiju ķīmijā nolemts piešķirt bioķīmijas nozarē par gēnu rediģēšanas metodes attīstīšanu. Prēmijas saņēmējas būs franču pētniece Emanuela Čarpentjē (Emmanuelle Charpentier) un amerikāņu zinātniece Dženifera Doudna (Jennifer Doudna).

Lasīt vairāk...

Man pašam patīk lasīt biogrāfijas un skatīties biogrāfiskas filmas, tai skaitā par zinātniekiem. Zinātnieku karjeras ne vienmēr ir vienkāršas – vienā jomā pa kāpnēm augšup, bet nereti ietver negaidītus pavērsienus.

1 lapa no 20
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi