Piešķirta 2013. gada Nobela prēmija ķīmijā

9. oktobrī Nobela prēmija ķīmijā ir piešķirta zinātniekiem no Austrijas, Lielbritānijas un Izraēlas – Martinam Karplusam, Maiklam Levitam un Arieham Varšelam – par ķīmisko sistēmu modelēšanas datorprogrammu izstrādi. 

"Ķīmiķi molekulu modeļu izgatavošanā iepriekš paļāvās uz bumbiņām un nūjiņām. Mūsdienās modeļu veidošanu veic datori. Septiņdesmitajos gados Martins Karpluss, Maikls Levits un Ariehs Varšels radīja pamatus jaudīgām programmām, kas tiek izmantotas, lai saprastu un prognozētu ķīmiskos procesus," teikts Nobela komitejas paziņojumā.

Nobela prēmijas komiteja norāda, ka zinātnieki bijuši vieni no pirmajiem, kas sākuši izmantot datormodeļus, kas attēlo ķīmiskās reakcijas. Pētnieku darbs sniedz lielu ieguldījumu sarežģītos zāļu izgudrošanas procesos.

«Ķīmiskās reakcijas notiek gaismas ātrumā. Elektroni pārlekšana starp atomu kodoliem ir paslēpta no zinātnieku acīm. Prēmijas saņēmēji, izmantojot datorus, ir panākuši to, ka tagad varam izveidot noslēpumaino ķīmijas ceļu karti. Procesu detalizētāka izpratne ļauj pilnveidot dažādus katalizatorus un zāles,» skaidroja Nobela prēmiju piešķiršanas komiteja.

Zinātnieku darbs bezprecedenta ar to, ka viņiem izdevās panākt, lai ķīmisko reakciju modelēšanā datorprogramma izmantotu gan Ņūtona klasisko fiziku, gan arī atšķirīgo kvantu fiziku. Iepriekš ķīmiķiem nācās izvēlēties vienu vai otru. Klasiskās fizikas stiprā puse ir vienkāršie aprēķini un ar tās palīdzību varēja modelēt lielas molekulas. Tomēr nebija iespējams veikt ķīmiskās reakcijas. Šim nolūkam ķīmiķi izmantoja kvantu fiziku, bet šie aprēķini prasīja milzīgus datoru resursus un tāpēc bija iespējams radīt sīku molekulu modeļus.

Izmantojot Nobela prēmijas ķīmijā saņēmēju paveikto darbu, iespējams datorsimulācijā attēlot gan reakciju (dators izmanto kvantu fizikas teorētiskos aprēķinus), gan arī modelēt radušos molekulu (tam tiek izmantota klasiskā fizika), norāda komiteja. Mūsdienās datori ir kļuvuši par neaizvietojamiem ķīmiķu darba palīgiem un dažādas datorsimulācijas kļuvušas tik precīzas, ka spēj paredzēt tradicionālu eksperimentu rezultātus. "Datora modeļu reālās dzīves simulācijas ir kļuvušas par izšķirošu faktoru lielākajā daļā mūsdienu ķīmijas sasniegumu," teikts paziņojumā.

Avots: http://www.db.lv/pasaule/nobela-premiju-kimija-sanem-kimisko-sistemu-datormodeletaji-402781 un http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2013/

 

 

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Piešķirta 2013. gada Nobela prēmija ķīmijā