Uzpildies – un brauc visu mūžu!

Tagad ir grūti spriest, vai uz mūsu planētas parādīsies automobiļi, kuros jau ierasto dzinēju vietā būt ierīkoti kodolu reaktori, taču zinātnieki un konstruktori pie tā jau strādā. Starp citu – pirmais automobilis uz kodoldegvielas pamata jau ir izveidots. Pats interesantākais ir tas, ka inženieri aprīkoja savu automobili ar unikālu tehnisku papildinājumu un viņa konstrukcijā pielietoja tādus materiālus, ka ‘kodola zirga’ īpašnieks pat pie ikdienišķas braukšanas var īsti neuztraukties par remontu veselus 100 gadus.

 

Automobilis uz kodoldegvielas ‘barosies’ ar toriju (Thorium/Th) – metāls ar vāju radioaktivitāti. Ideju par tieši šī elementa izmantošanu pirmo reizi izteica 2009. gadā amerikāņu izgudrotājs Lourens Kulesus automobiļu izstādē Chicago Auto Show.

Projektu vadīja kāds cits ievērojams izgudrotājs – Čarlzs Stīvensons, kurš ar savu inženieru komandu no firmas Lazer Power Systems izstrādāja dzinēju kodola automobilim. Veiksmīgi iedzīvinot savu ideju, izveidotāji savam projektam deva nosaukumu Cadillac World Thorium Fuel (Cadillac WTF).

Pēc izstrādātāju aprēķiniem automobilis uz kodoldegvielas visa ekspluatācijas perioda laikā iztērēs tikai 8 gramus torija, tai laikā uzlādējot ne tikai akumulatoru, bet arī citas automobiļa ierīces. Pamatojoties uz aprēķiniem, 1 grams šīs vielas būs vienāds ar gandrīz 30 tūkstošiem litru benzīna. Bet nu ar 8 gramiem automobiļa īpašniekam pilnībā pietiks uz visu mūžu. Pa lielam šāda automobiļa izstrādājumu var uzskatīt par īstu sensāciju mašīnbūves pasaulē.

Nav noslēpums, ka tradicionālās mašīnas ne tikai neilgi kalpo, bet arī negatīvi iedarbojas uz apkārtējo vidi. ‘Benzīna zirgi’ kaitē ekoloģijai ne tikai ekspluatācijas brīdī, bet arī to izgatavošanas un utilizācijas laikā.

Tādēļ galvenais uzdevums kodoldegvielas automobiļu izgatavošanā ir maksimālais apkārtējās vides piesārņojuma ierobežojums. Jaunais automobiļa izstrādājums no Cadillac atbilst visiem ekoloģijas aizsardzības noteikumiem un var darboties bez remonta un uzpildes vesela gadsimta garumā.

Kodoldzinēja automobiļa izstrādājums kardināli atšķiras no tradicionāliem automobiļiem ar apgādāšanu un visu sistēmu iekārtošanu.

Enerģija reaktorā, kurš darbojas uz torija pamata, iedarbina visas kodolautomobiļa sistēmas un programmas, tādēļ mašīna kļūst līdzīga dzīvajam organismam. Svarīgi saikne aprīkojumā neparedzētas kļūmes vai bojājuma gadījumā ir apgāde ar nodrošinājuma funkciju – tā dod iespēju automobilim Cadillac WTF pilnvērtīgu funkcionēšanu bez remonta.

Automobilis pārvietosies uz 24 riteņiem: viena ierastā riteņa vietā zem katra spārna būs ierīkoti seši šauri riteņi ar speciālu konstrukciju. Šos riteņus, kuros ir iestrādāti induktīvi elektromotori, nekad nevajag mainīt, bet tikai reizi piecos gados regulēt.

Konstrukcija automobilim ar kodoldzinēju izveidota tā, ka tas tāpat kā dzīvs organisms spēj transformēties. Tādēļ automobiļa Cadillac WTF vadība ir ārkārtīgi intuitīva. Riteņi, piemēram, ir spējīgi pieņemt nepieciešamo leņķi attiecīgi ceļa reljefam.

Kodolautomobiļa reaktors ir izvietots tā pakaļgala daļā. Tas ir šādi iestatīts drošības nolūkos: pēc statistikas, priekšējās sadursmes notiek biežāk par cita veida sadursmēm. Kaut arī runāt par drošību un vispārībā par šāda veida transportlīdzekli vēl ir ļoti agri, bet tik un tā projekts ir ļoti interesants un tam ir tiesības uz attīstību.

Ja izmēģinājumu laikā radioaktīvais torijs nonāks līderos zemes alternatīvo enerģijas avotu starpā, tad izstrādājuma automobilis pārvērtīsies par reālu automobili uz kodoldegvielas.

Savukārt par pasaules enerģētisko resursu ražotājiem, visticamāk, kļūs Indija un Austrālija. Jo šo valstu teritorijās atrodas gandrīz 30% pasaules torija atradņu.  

 

No krievu valodas iztulkoja Artūrs Bogdanovičs.

Avots: Ядерный конь. Вести Сегодня, 14 ноября 2013 года, № 222. С. 11.

Skat. arī http://peswiki.com/index.php/Directory:World_Thorium_Fuel_(WTF)_Cadillac_concept_car

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Uzpildies – un brauc visu mūžu!