Daugavpils Universitātē atklāta izstāde Ķīmija tabulās

Uzsākot Daugavpils Universitātes (DU) augstskolas darbinieku privāto kolekciju izstāžu ciklu, kas veltīts universitātes 90 gadu jubilejai, no  07.03. līdz 01.04.2011. DU Muzejā apskatāma Daugavpils Pedagoģiskā institūta absolventa (1973), pedagoģijas doktora, DU asociētā profesora Mihaila Gorska ķīmisko elementu periodisko tabulu kolekcijas izstāde Ķīmija tabulās.

Asoc. prof. M. Gorska kolekcijas pirmsākumi meklējami 1979. gadā, kad radās doma izveidot savu ķīmisko elementu periodiskās tabulas versiju, ko varētu ērti izmantot metodiskajā un zinātniskajā darbībā. Apzinot, iegādājoties un saņemot kā dāvanu dažādās pasaules valstīs (Lietuvā, Baltkrievijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Spānijā, Ķīnā u.c.) publicētās tabulas, sadarbībā ar DU Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes Ķīmijas un ģeogrāfijas katedras lektoru Sergeju Osipovu tika izstrādāta lolotā ķīmisko elementu periodiskā tabula, kas pašlaik tiek izmantota ķīmijas stundās daudzās Latvijas skolās. Šī tabula, pēc kolekcionāra domām, ir vērtīgākais eksponāts 122 vienību kolekcijā.

Tā kā Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) pēc Starptautiskās teorētiskās un praktiskās ķīmijas savienības (International Union of Pure and Applied Chemistry) iniciatīvas 2011. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko ķīmijas gadu un 1. martā krievu ķīmiķa Dmitrija Mendeļejeva (1834-1907) periodikas likumam apritēja 142 gadi, tieši šī kolekcija izraudzīta kā pirmā izstāžu ciklā, kas norisināsies visa DU jubilejas gada garumā.

Ķīmiskie elementi izstādē apskatāmajās periodiskajās tabulās izkārtojušies gan tradicionālā veidā uz papīra, gan netradicionāli – uz datorpeles paliktnīšiem, uz tējas un kafijas krūzēm u.c.

Lolita Kozlovska, Madara Gulbe

08.03.2011.

Skat. arī:

Galerija

Sižets no LNT ziņām

Mendeļejeva tabulu izstāde RTU

LNT 900 cekundes (no 1:25)

LTV.LV Kultūras ziņas

1-й Балтийский канал

Lasīts 1244 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Daugavpils Universitātē atklāta izstāde Ķīmija tabulās