Ceturtdiena, 17 decembris 2020 09:34

Profesoram Valdim Kamparam piešķirta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas «Medaļa izgudrotājam»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) profesoram Valdim Kamparam piešķirta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) «Medaļa izgudrotājam» (WIPO Medal for Inventors) par nozīmīgu ieguldījumu un inovatīvu darbību, radot izgudrojumus, īpaši biodegvielas jomā.

V. Kampars ir MLĶF Lietišķās ķīmijas institūta direktors un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis. Profesora zinātnisko pētījumu virzieni – specifiska starpmolekulāra un iekšmolekulāra sadarbība, organisko savienojumu izmantošana optiskās informācijas reģistrējošās sistēmās, fotonikā un optoelektronikā, organisko savienojumu tehnoloģija, degvielu ķīmija un tehnoloģija, atjaunojamās degvielas, vietējo izejvielu kompleksa izmantošana. 

Profesors ir izveidojis jaunu pētījumu virzienu «Biomasas konversija degvielās un ķīmiskos produktos, biodegvielu ķīmiskā un termoķīmiskā sintēze, degvielu īpašības un to nodrošināšana», kurā tiek veikti sistemātiski pētījumi par pirmās paaudzes biodegvielas iegūšanas procesu optimizāciju un otrās paaudzes biodegvielu ieguvi katalītiskas hidrogenēšanas, hidrotermālās apstrādes un hidrodeoksigenēšanas rezultātā, kā arī biomasas pārstrādes termoķīmiskiem procesiem.

V. Kampara zinātniskais darbs ir novērtēts ar vairākiem apbalvojumiem – 2019. gadā viņš saņēma Triju Zvaigžņu ordeni par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā, 2009. gadā kļuva par RTU Gada zinātnieku, saņēmis Paula Valdena piemiņas medaļu un Gustava Vanaga medaļu. Profesora pētījumi vairākkārt iekļauti desmit labāko Latvijas zinātnes sasniegumu sarakstā. Viņš audzina jauno paaudzi, vadot maģistra un doktora darbus.

WIPO medaļu izgudrotājiem pasniedz personām, kurām ir vai ir pieteikts izgudrojuma patents vai derīgais modelis. Šo apbalvojumu ieviesa 1979. gadā, lai stimulētu radošu un inovatīvu darbību visā pasaulē un atzītu izgudrotāju ieguldījumu nacionālajā bagātībā un attīstībā. Kopš medaļas izveidošanas tā tiek pasniegta jau 130 valstīs.

Lasīts 744 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 17 decembris 2020 09:38
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Profesoram Valdim Kamparam piešķirta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas «Medaļa izgudrotājam»