Nanopušķis

Zinātnieki izaudzēja «puķes», atšķiramas tikai zem mikroskopa. Nanotehnoloģijas ļauj no molekulām izveidot jebkādas formas. Taču pagaidām vēl tikai teorētiski, bet praksē līdz tam vēl tālu. Kārtējo izrāvienu izdarīja zinātnieki no Harvardas inženierijas un lietišķo zinātņu skolas (ASV).

 

Vims Nordeins ar kolēģiem pamēģināja izveidot no nanokristāliem puķu miniatūrās kopijas. Viņi pagatavoja maisījumu no bārija hlorīda un nātrija silikāta ūdens šķīduma, un atdzesēja to līdz četriem grādiem pēc celsija skalas. Ogļskābā gāze, iekļūstot maisījumā no gaisa, palaida procesu, kurā veidojās bārija karbonāta kristāli – turpmāko puķu sakņu bumbuļi.

Pēc tam stroncija hlorīda ūdens šķīdumā ogļskābās gāzes ietekmē izkristalizējās «stiebri» un «lapiņas» ar diametru 25 mikroni – divreiz smalkāki par cilvēka matu. Analoģisku tehnoloģiju izmanto izgatavojot sarežģītas optiskās šķiedras un mikroshēmas. 

Attēls.Puķes ir mākslīgas, bet nav no plastika. Tādas struktūras veidojas ūdens šķīdumā ķīmisko reakciju rezultātā. Krāsas tika pievienotas vēlāk, apstrādājot attēlu datorā.

 

 

GEO, январь 2014 (Nr. 190), с. 24.

Materiālu publicēšanai sagatavojis Artūrs Bogdanovičs,

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Nanopušķis