Vai ir ierobežojumi tam, cik sīkas varētu būt konstrukcijas?

Inženieri jau iemācījās būvēt objektus no atsevišķiem atomiem. Vēl 1989. gadā pētnieki no IBM (International Business Machines Corporation) salika kampaņas logotipu no ksenona atomiem, pārvietojot tos uz vajadzīgajām vietām ar tuneļa mikroskopa palīdzību.

2010. gadā tika realizēts projekts detalizētas pasaules kartes ‘‘zīmēšanā”: tūkstoši šādu karšu varētu izvietoties uz sīka smilšu graudiņa. Bet visam ir robeža. Atomu līmenī ir izjūtami kvantu efekti, kas neļauj sasniegt nepieciešamo precizitāti objekta konstruēšanas laikā. Izrādās, ka šķērslis ir tā saucamais Kazimira efekts: ķermeņu kvantu fluktuāciju ietekmē nanodetaļas salīp. 2013. gadā pētnieki no Vācijas saskārās arī ar citu ierobežojumu: ar elektronu ‘‘šūpošanos’’ apkārtējā siltuma ietekmē – tas maina magnētiskā lauka raksturlielumus un traucē mikroskopu darbībai.

Pat ja izdotos pārvarēt minētos ierobežojumus objektu manipulācijā, zinātnieki zina, ka kvantu stāvokļa nenoteiktība neļaus būvēt kaut ko no objektiem, kas ir mazāki par atomu. 

Attēls. No atomiem saliktais nanolodīšu gultnis. Diez vai ir iespējams uzbūvēt būtiski mazāku objektu.

 

Rakstu publikācijai sagatavojis Artūrs Bogdanovičs

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Vai ir ierobežojumi tam, cik sīkas varētu būt konstrukcijas?