Aicina iesaistīties ANO izsludinātā Starptautiskā Kristalogrāfijas gada pasākumos

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerāla Asambleja 2014. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko Kristalogrāfijas gadu. Kristalogrāfija ir zinātne, kas pēta cietvielu atomu izkārtojumu un tā caurvij mūsu ikdienu un tiek pielietota, jaunu produktu izstrādē un ražošanā dažādās jomās - pārtikas, aeronautikas, mašīnbūves, kosmētikas, farmācijas un kalnrūpniecības nozarēs.

Starptautiskā Kristalogrāfijas gada mērķis ir vairot sabiedrības izpratni par kristalogrāfiju un tās nozīmi tehnoloģiju izstrādē un sabiedrības attīstībā, atbalstīt starptautisko zinātnisko sadarbību un veicināt izglītību un pētniecību kristalogrāfijas nozarē. Šogad tiks rīkotas dažādas izstādes, konferences un praktiskie demonstrējumi.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (UNESCO LNK) aicina izglītības, kultūras, vides aizsardzības iestādes, valsts pārvaldes institūcijas, zinātnes un pētniecības centrus un nevalstiskās organizācijas 2014. gadā organizēt dažādus pasākumus, rīkot akcijas un atbalstīt zinātniskos pētījumus, plānot tematiskas mācību stundas un citas aktivitātes Starptautiskā Kristalogrāfijas gada ietvaros. Aicinām informēt (e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. ) un iesaistīt arī UNESCO LNK Starptautiskajam Kristalogrāfijas gadam plānotajās aktivitātēs, tādējādi nodrošinot vienotu informācijas apmaiņu par gada ietvaros notiekošajiem pasākumiem, kā arī paplašinot gada norisēs iesaistīto cilvēku loku un izkopjot savstarpējo sadarbību dažādu institūciju starpā.
 
Papildu informācija par Starptautisko Kristalogrāfijas gadu pieejama: www.iycr2014.org/home

Arī Latvijas Universitātē tiek veikti pētījumi kristalogrāfijā. Jau ziņots, ka februāra sākumā Latvijas Universitātes (LU) Ķīmijas fakultātes doktorantam Agrim Bērziņam piešķirta prestižā Ludo Frevela kristalogrāfijas stipendija. Ludo Frevels  ir ASV zinātnieks, ķīmiskās katalīzes eksperts, kas zināms kā vairāku inovāciju autors pulvera rentgendifraktometrijas jomā. Ludo Frevela kristalogrāfijas stipendija ir viena no Starptautiskā difrakcijas datu centra organizētajiem apbalvojumiem un stipendijām, ko piešķir daudzsološiem doktorantūras studentiem, lai atbalstītu to studijas un pētījumus ar kristalogrāfiju saistītās zinātniskās jomās.

Ķīmijas fakultātes pētnieks Agris Bērziņš pašlaik strādā pie doktora disertācijas, un kolēģi viņu jau tagad raksturo kā ļoti perspektīvu zinātnieku. Viņa iesniegtā pētījuma tēma ir „Kristālisko struktūru atšķirības savienojumiem ar gandrīz vienādu ķīmisko sastāvu: benperidola un droperidola gadījums” (On the differences of crystal structures for compounds with almost the same chemical structure: case of benperidol and droperidol).

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Aicina iesaistīties ANO izsludinātā Starptautiskā Kristalogrāfijas gada pasākumos