Notikusi diskusija «Zinātne uzņēmējiem un uzņēmēji zinātnei»

2014. gada 24. februārī notika diskusija «Zinātne uzņēmējiem un Uzņēmēji zinātnei». Diskusiju organizēja Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociāciju, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju un Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociāciju.

 

Tās ietvaros iecerēts rast risinājumus zinātnieku un uzņēmēju veiksmīgākai sadarbībai, lai veicinātu inovācijas uzņēmējdarbībā un radītu augstāku pievienoto vērtību, kā arī izcelt labos piemērus līdzšinējai veiksmīgai darbībai un zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbībai. Izcelti labās prakses piemēri: Elektronikas un datorzinātņu institūts; SIA „EUROLCDS”; Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts; Organiskās sintēzes institūts; SIA „PharmIdea” un Rīgas Tehniskā universitāte.

Latvijā ir ļoti maz uzņēmēju, kas ir gatavi investēt zinātnē un strādāt ar inovācijām. Mums ir gan labi, kompetenti zinātnieki, gan ari zinātniskie institūti, kuri var piedāvāt uzņēmējiem sadarbību pētniecībā un inovācijās, taču pieprasījums no uzņēmumu puses ir pārāk zems, secināja diskusijas „Zinātne uzņēmējiem un uzņēmēji zinātnei” dalībnieki.

Diskusijā, kuru organizēja Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociāciju (MASOC), Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociāciju (LETERA) un Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju (LAĶĪFA), uzņēmēji, zinātnieki un ministriju pārstāvji meklēja atbildes uz jautājumiem, kā zinātne varētu sniegt ieguldījumu tautsaimniecības transformācijā, lai sekmētu pāreju no zemu uz vidēju un augstu tehnoloģiju nozarēm.

Organiskās sintēzes institūta (OSI) direktora vietnieks Osvalds Pugovičs:

„OSI jau no paša sākuma sadarbojas ar ražojošiem uzņēmumiem, piedāvājot gan nelielus pētījumus jeb analīzes, gan ilglaicīgu sadarbību zinātniski ietilpīgu produktu izstrādē. Ar zinātni un tehnoloģijām saistītajās jomās nodarbināto īpatsvars ir 40%, kas ir līdzīgs attiecībā pret Eiropas Savienības rādītājiem – 43%, šeit cilvēkresursu trūkums Latvijā nav. Mums pietrūkst tieši ražojošā sektorā nodarbināto pētnieku. Ir jāveicina izglītoto cilvēku iesaiste ražojošajā sektorā.”

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks A.Liepiņš:

„Valsts politikai ir jāveicina uzņēmēju pieprasījums pēc zinātniskajām institūcijām, panākot, ka 75% no kopējā finansējuma zinātnei tiktu piesaistīts no privātā sektora, pret 25% uzņēmumu finansējuma zinātniski pētnieciskajam darbam 2011. gadā. Tajā pašā gadā valsts finansējums sasniedza 24% un starptautiskais finansējums – 51%.”

Grūtības ražojošiem uzņēmumiem, īpaši maziem un vidējiem (MVU), sagādā tehnoloģiju pārnese ražošanā, kas prasa lielas investīcijas. Rezultātā daļa no ražotājiem inovācijas nav spējīgi izmantot. Programmas “Uzņēmējdarbība un inovācijas” apakšaktivitāte “Kompetences centri”, kas ir platforma uzņēmēju un zinātnieku sadarbībai, varētu būt viens no mehānismiem, kā tehnoloģiju pārneses procesu padarīt pieejamāku. Uzņēmēji un pētnieki bija vienisprātis, ka kompetences centru programma jau līdz šim ir bijusi ļoti noderīga, palīdzot uzņēmējiem pieņemt lēmumu par investīcijām pētniecībā un attīstībā, kā arī atrast sadarbības partnerus zinātnieku vidū.

Par stūrakmeni tautsaimniecības transformācijai kalpo arī nodokļu stimuli uzņēmējiem ieguldīt pētniecībā un attīstībā. Likumā „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN) ir paredzētas UIN atvieglojumi uzņēmumiem par jaunajām ražošanas tehnoloģiskajām iekārtām (koeficients 1,5) un atbalstāmo investīciju projektiem (atlaides noteikšana lielo investīciju projektiem virs 10 milj EUR).

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs:

„Tautsaimniecības transformācijas procesu iespējams panākt tikai sadarbībā un partnerībā. Uzņēmējiem jābūt iesaistītiem visos lēmumu pieņemšanas procesos, sākot no izglītības sistēmas, veidojot atbilstošu darba tirgus prasībām izglītības piedāvājumu, līdz pat zinātnei un tautsaimniecības transformācijas procesiem. Šiem mērķiem ir efektīvāk jāizmanto jau esošos uzņēmēju iesaistes mehānismus, kā piemēram, Nacionālo Trīspusējo sadarbības padomi (NTSP).”

Veiksmīgos sadarbības piemērus starp uzņēmējiem un zinātniskajiem institūtiem var aplūkot pielikumā, runātāju prezentācijās:

Pamatojums

Ilmārs Osmanis, EUROLCDS

Vitālijs Skrīvelis, PharmIdea

Osvalds Pugovičs, Latvijas Organiskās sintēzes institūts

Andris Šteinbergs, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts

 

Pasākuma kontaktpersona Anita Līce  Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Notikusi diskusija «Zinātne uzņēmējiem un uzņēmēji zinātnei»