Izcilākie izgudrojumi, kas tika veikti Baltijas valstīs

Lai gan Latvijas valdība spītīgi nevēlas atbalstīt zinātni, laiku pa laikam vietējie zinātnieki pierāda, ka viņiem ir pasaules mēroga potenciāls. Līdzīga situācija ir arī mūsu kaimiņvalstīs. Krievijas portāls fishki.net apkopojis, viņuprāt, 10 izcilākos izgudrojumus, kas jebkad veikti Baltijas valstīs. Mēs šeit minēsim tikai tos, kuri kādā veidā ir saistīti ar ķīmiju.

Krievu ķīmiķis Ivans Kondakovs dzimis Jakutskas apgabalā, taču lielāko dzīves daļu nodzīvojis Igaunijā, kas gan vēl bija Krievijas impērijas sastāvā. 1899. gadā viņš atklāja dimetilbutadiēna katalītisko polimerizāciju, kas bija sintētiskā kaučuka iegūšanas pamatā un ko aktīvi izmantoja Vācija Pirmā pasaules kara gados.

Publicitātes foto

Krievijas impērijas pilsētā Rīgā dzimušais baltvācu ķīmiķis Vilhelms Ostvalds 1902. gadā patentēja tā saukto Ostvalda procesu, ar kura palīdzību tiek radīta slāpekļskābe un ko vēl joprojām izmanto ķīmiskajā industrijā. 1909. gadā viņš saņēma Nobela prēmiju par „katalīzes īpašību un ķīmisko reakciju ātruma pētīšanu”.

Publicitātes foto

Mildronāts (pazīstams arī kā meldonijs un kvaterīns) ir metaboliskas iedarbības antiišēmisks līdzeklis karnitīna priekšteča gamma butirobetaīna (GBB) struktūranalogs, kurā viens no ūdeņraža atomiem aizvietots ar slāpekļa atomu. Viens no mildronāta izgudrotājiem pagājušā gadsimta 70. gados ir Ivars Kalviņš (šobrīd Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors), un šobrīd tas ir A/S ‘Grindeks’ vispieprasītākais oriģinālprodukts.

F64

Pretvēža preparāts ‘Rigvir’, kura pamatā ir enterovīruss, kas ātri atrod vēža šūnas, tajās savairojas un faktiski tās saēd no iekšpuses, labvēlīgi izmainot to struktūru un vienlaikus stiprinot imūnsistēmu. No 2014. gada februāra šis medikaments, kas paredzēts smagākās ādas vēža formas – melanomas – ārstēšanai, valsts iedzīvotājiem ir pieejams bez maksas. Šāds lēmums tika pieņemts, ievērojot ‘Rigvir’ izgudrotājas un viroterapijas pamatlicējas profesores Ainas Mucenieces testamentu.

LETA

Jānis Robiņš bija Rīgā dzimis latviešu tautības ASV ķīmiķis un izgudrotājs, kurš specializējās organiskajā analīzē, fizikāli organiskajā ķīmijā, spektroskopijā un izocianīdu ķīmijā. Viens no Robiņa starptautiski lielākajiem panākumiem ir 1960. gados radītā metāla liešanas tehnoloģija, kas pašlaik plaši tiek pielietota metālapstrādē visā pasaulē. Šo metāla liešanas tehnoloģiju auto detaļu ražošanā pirmais pielietoja autobūves uzņēmums ‘Daimler-Benz’.

Rajesh_India / cc

  

Avots: http://www.skats.lv/vesture/desmit-izcilakie-izgudrojumi-kas-veikti-baltijas-valstis.d?id=46327677 

Lasīts 1296 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 15 augusts 2015 07:07
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Izcilākie izgudrojumi, kas tika veikti Baltijas valstīs