Profesoram Andrim Actiņam piešķirts LZA goda doktora grāds ķīmijā

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts 2015. gada 27. oktobra sēdē apstiprināja Ķīmijas, bioloģijas un madicīnas zinātņu nodaļas 16. oktobra sēdes lēmumu piešķirt LZA goda doktora grādu ķīmijā (Dr.h.c.chem.) Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes Fizikālās ķīmijas katedras vadītājam profesoram Andrim Actiņam.

Andris Actiņš dzimis 1945. gada 4. maijā. 1970. gadā beidzis Latvijas Valsts universitātes Ķīmijas fakultāti. 1998. gadā ieguvis ķīmijas doktora Dr.chem. grādu.

1974.–2015. gadā strādā Latvijas Universitātes (Latvijas Valsts universitātes) Ķīmijas fakultātē – inženieris, zinātniskais līdzstrādnieks, pasniedzējs, lektors, docents, asociētais profesors; Fizikālās ķīmijas katedras vadītājs (no 2001), vadošais pētnieks (no 2011), profesors (no 2013).

Zinātniskā darbība un publikācijas

Profesora Andra Actiņa nozīmīgs zinātniskā darba virziens ir farmaceitiski aktīvo cietvielu sintēze un to struktūras un fizikāli ķīmisko īpašību pētījumi. Jaunu kristālisko formu meklējumi un to kristalizācijas tehnoloģiju izstrāde ir farmācijas industrijas pieprasīts pētījumu virziens, un profesora Andra Actiņa vadītajai katedrai ir ilggadīga auglīga sadarbība ar farmācijas uzņēmumu Grindeks. Publicēti vairāk nekā 40 zinātniski raksti, saņemti 9 patenti un licences, piedalījies ar referātiem 55 starptautiskās zinātniskās konferencēs. Profesors A. Actiņš ir viena starptautiskā un sešu valsts finansēto pētījumu projektu dalībnieks vai vadītājs.

Vadīti 11 promocijas darbi (no tiem 3 – aizstāvēti, 3 – iesniegti aizstāvēšanai), 26 maģistra darbi, 22 bakalaura un kvalifikācijas darbi. Docēti 9, izstrādāti 2 studiju kursi.

Organizatoriskais darbs (2009–2015) 

Andris Actiņš ir Latvijas Ķīmijas žurnāla redkolēģijas loceklis, LU Ķīmijas fakultātes Domes priekšsēdētājs, LU Ķīmijas fakultātes Promocijas Padomes loceklis, LZP eksperts (2015–2018). LU doktorantūras skolas “Elektromagnētiskā starojuma un vielas mijiedarbības fizika un ķīmija” padomes loceklis. Organizējis vairākus starptautiskus seminārus.

Profesors saņēmis Latvijas Universitātes 2014. gada balvu zinātnē un Rektora Atzinības rakstu par zinātniskās skolas izveidošanu.

 

Zinātnes Vēstnesis - 2015. g. 9. novembris

Lasīts 1085 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 08 novembris 2015 08:11
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Profesoram Andrim Actiņam piešķirts LZA goda doktora grāds ķīmijā