“Zinātnes kafejnīcā” diskutēs par to, vai izglītības efektivitāti ir iespējams izmērīt

Otrdien, 26. februārī, plkst. 16.00 Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā centra jaunuzceltajā Zinātņu mājā (Rīga, Jelgavas iela 3, 747. aud.) norisināsies “Zinātnes kafejnīca”, kurā skaidros un diskutēs par to vai izglītības efektivitāti ir iespējams izmērīt.

Pasākumu rīko LU sadarbībā ar izglītības programmu “Iespējamā misija” (IM), kas darbojas, lai nodrošinātu kvalitatīvu izglītību katram bērnam Latvijā, radot nepieciešamās pārmaiņas klasēs, skolās un sabiedrībā.

Mūsdienu jaunieši arvien mazāk izvēlas savu nākotni saistīt ar dabaszinātnēm un tehniskajām jomām, iemesli tam noteikti ir dažādi. Kādā pētījumā izsecināts, ka jau pēc 9. klases daļa skolēnu izlemj turpmākās mācības pēc iespējas nesaistīt ar matemātiku vai tehnisko virzienu. Ir svarīgi, lai skolotāji mācību stundās izmanto mācīšanas metodes, kuras veicina mācību satura apgūšanu un interesi par mācību priekšmetu kopumā. Pasaulē attīstītās izglītības praktiķu un pētnieku kustība, kas savus lēmumus sistemātiski pārbauda un pēta izglītības sistēmu. Tiek mērīti dažādi izglītības aspekti, kuriem ir liela ietekme uz skolēnu sasniegumiem un motivāciju.

Ne tikai skolā, bet arī augstskolās vērojams studentu motivācijas trūkums un nepietiekams atbalsts studijās, kas ir iemesls studiju agrīnai pārtraukšanai. Diskusijā mēģināsim noskaidrot, kādi ir TOP izglītības principi, kuri būtu iedibināmi Latvijas izglītības sistēmā, lai uzlabotu jauniešu vēlmi sasniegt augstus rezultātus un lai Latvija nonāktu turīgāko valstu saimē.

“Zinātnes kafejnīcā” klātesošos ar saviem pētījumiem, novērojumiem iepazīstinās vairāki eksperti:

  • Kristaps Svīķis (līdzdarbojies Latvijas bankas izglītības sistēmas pētījumos), stāstīs par TOP izglītības sistēmu pamatprincipiem, kas iegūti no OECD starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas (PISA), un vilks paralēles ar Latvijas izglītības sistēmu. Šo principu iedibināšana valsts sistēmā ir svarīga, lai Latvijas varētu nonākt pasaules turīgāko un labklājīgāko valstu saimē.
  • Aleksandrs Vorobjovs (Iespējamās misijas absolvents, Matemātikas un Fizikas skolotājs Mārupes vidusskolā, LU PPMF pedagoģijas doktorants), kurš klātesošos iepazīstinās ar savu doktorantūras pētījumu, kā matemātiskās kompetences apzināšana un mērķtiecīga pilnveide maina skolēnu stereotipus par mācību priekšmetu un mudina pusaudžus izvēlēties eksakto virzienu turpmākajā mācību procesā.
  • Jānis Strods (Edurio), stāstīs par izglītības efektivitātes pētījumiem un vērsīs uzmanību uz datu izmantošanu mācību procesa plānošanā, lai veicinātu skolēnu interesi un mācību sasniegumu izaugsmi. Pierādījumos balstītu lēmumu pieņemšana skolās ļauj daudz efektīvāk plānot skolu vadības un skolotāju darbu, novedot pie augstākiem skolēnu sasniegumiem. 
  • Rita Birziņa (LU vadošā pētniece), Dagnija Cēdere (LU vadošā pētniece)  sniegs ieskatu savā pētījumā “Mācīties skolā un studēt augstskolā - vai tas ir tik atšķirīgi?”, kurš skaidro jautājumus: kāda ir studenta mācīšanās pieredze un kā tā ietekmē studēšanu augstskolā, ar ko atšķiras studēšana augstskolā no mācīšanās skolā un kādi ir galvenie faktori, kuri ietekmē pirmkursnieka studijas.

Pasākumu vadīs Ilze Dimanta, LU pētniece un zinātnisko projektu vadītāja L'Oreal (Polija un Baltija).

"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

 

Lasīts 353 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 22 februāris 2019 16:17
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi “Zinātnes kafejnīcā” diskutēs par to, vai izglītības efektivitāti ir iespējams izmērīt