Pirmo reizi Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja ietekmēt zinātnieku darba virzienus

Valsts stratēģiski investē budžeta līdzekļus zinātnē, lai Latvijā veidotu tādu ekonomiku, kuras pamatā ir izglītota sabiedrība, kas rada jaunas zināšanas un inovācijas. Pirmo reizi arī Tev ir iespēja ietekmēt zinātnieku darbu, piedaloties aptaujā par prioritāriem zinātnes virzieniem.

Prioritāros zinātnes virzienus valdība nosaka reizi četros gados, lai virzītu pētniecību uz stratēģiski svarīgiem jautājumiem. Prioritāro virzienu definēšana nodrošina zinātnieku darba fokusēšanu un pieejamo resursu koncentrāciju iedzīvotājiem nozīmīgu izaicinājumu risināšanai. Prioritāros virzienus valdība apstiprina, ņemot vērā sabiedrības vajadzības, vēlmes un valsts kopējos izvirzītos attīstības mērķus.

Iepriekšējā periodā, no 2014. – 2017.gadam, valdība apstiprināja sešus zinātnes prioritāros virzienus: Vide, klimats un enerģija; Inovatīvie un uzlabotie materiāli, viedās tehnoloģijas; Sabiedrības veselība; Vietējo resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana; Valsts un sabiedrības ilgtspējīga attīstība; Letonika. Šie virzieni lielā mērā sabalsojās ar Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 prioritātēm. Taču kopš šo prioritāšu apstiprināšanas Eiropā ir notikušas būtiskas sociālas un ģeopolitiskas pārmaiņas, kas ietekmē arī Latvijas zinātnes uzdevumus, kurus nepieciešams precizēt atbilstoši esošajai situācijai.

Latvijā īstenotajai pētniecībai ir nozīmīga loma Eiropas kopējo lielo izaicinājumu risināšanā. Veselība, demogrāfija un labklājība, pārtikas drošība, ilgtspējīga lauksaimniecība un mežsaimniecība, droša, tīra un izmaksu efektīva enerģija, resursu efektivitāte un izejmateriāli - tās ir tikai dažas no tēmām, kuras ir svarīgas ikvienam no mums. Tieši tāpēc ikviens aicināts piedalīties Latvijas sabiedrībai nozīmīgā aptaujā par Latvijas prioritāriem zinātnes virzieniem 2018. – 2021. gadam. Anketas aizpildīšana prasīs aptuveni 10 minūtes, un iegūtie dati tiks publicēti kopsavilkuma formā, aptaujas dalībniekiem ļaujot palikt anonīmiem.

Aptauja par Latvijas zinātnes prioritātēm 2018. – 2021. gadam (Aptauja noslēgsies šā gada 15. septembrī)

Lasīts 697 reizes
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Pirmo reizi Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja ietekmēt zinātnieku darba virzienus