Maincas Universitātes profesora Dmitrija Budkera ieteikumi veiksmīgai zinātnes komunikācijai

Dažkārt prezentējot savu darbu auditorijai, ir sajūta kā odam nūdistu pludmalē, tā vieslekcijā par veiksmīgu zinātnes komunikāciju atzina Maincas Universitātes profesors Dmitrijs Budkers. Viņš 9. oktobra pēcpusdienā Latvijas Universitātē bija sapulcējis zinātnes entuziastus, lai pavēstītu, kā saprotami stāstīt par zinātni plašākai sabiedrībai.

Zinātnieki visbiežāk ar auditoriju komunicē, publicējot zinātniskos rakstus, uzstājoties prezentācijās, vai idejas iekļauj plakātos. Lai izvairītos no “oda sajūtas nūdistu pludmalē” D. Budkers ieteica vairākas vienkāršas lietas, kā savu vēstījumu sniegt veiksmīgāk:

  • Pirms komunicēt ar sabiedrību, svarīgi pārzināt auditoriju un prast iejusties lasītāja ādā, - šo kā vienu no svarīgākajām lietām norādīja D. Budkers.
  • Rakstot publikāciju, jābūt pārliecinātam. “Ja rodas šaubas, izsvītrojiet. Pamēģiniet, tas tiešām dara brīnumus,” lekcijā norādīja profesors.
  • Humors ir labs veids, kā uzrunāt auditoriju – publikācijām izvēlēties trāpīgus un asprātīgus virsrakstus, prezentācijā izstāstiet kādu joku.
  • Auditorijai nekad nesakiet – tika iegūti interesanti rezultāti. “Lasītājam ir jābūt tam, kas slavē jūsu darbu,” skaidroja Maincas Universitātes mācībspēks.
  • Strādājot komandā, kopā ar līdzautoriem, vislabāk, ja viens no komandas saliek darba gala versiju, taču svarīgi nenoraidīt citu idejas un visiem darbu pārlasīt. Viena no raksturīgākajām problēmām, strādājot komandā, ir “melnā cauruma problēma”, kad kāds no līdzautoriem mēdz nozust. Tā noteikti nav laba prakse, norādīja Budkers.
  • Uzstājoties ar powerpoint prezentāciju, būtiski sekot līdzi laikam – lai noturētu auditorijas uzmanību, par vienu slaidu nerunājiet ilgāk par divām minūtēm. Prezentācijās pēc iespējas izvairieties no tekstiem, bet vairāk izmantojiet attēlus un grafikus.
  • Veidojot plakātu, tekstā iekļaujiet informāciju, kas atbild uz jautājumiem: Kas? Kur kad?? Kāpēc? Kā? Rezultāti… Kuram tas svarīgi? Arī plakātos tekstam jābūt piesaistošam, ar skaidrojumiem un attēliem.
  • Vēršoties pie potenciālajiem sponsoriem, jāprot pastāstīt, cik aizraujoša ir zinātne un ko sadarbības partneris iegūs, ja sniegs savu finansējumu.

Profesora Dmitrija Budkera pētījumu fokusā ir dabas fundamentālo simetriju testi ar augstas precizitātes mērījumiem atomu un lāzeru fizikas eksperimentos. Viņš vada pētniecības laboratorijas Kalifornijas Universitātē Berklijā, ASV un Maincas Universitātē Vācijā. Viens no viņa projektiem ir 2016. gadā piešķirtais Eiropas zinātnes padomes grants tumšās matērijas meklējumiem.

Maincas Universitātes profesors Dmitrijs Budkers. Foto: Toms Grīnbergs.

Antra Sprēde, LU Komunikācijas un inovāciju departaments

 
Lasīts 1026 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 12 oktobris 2017 08:48
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Maincas Universitātes profesora Dmitrija Budkera ieteikumi veiksmīgai zinātnes komunikācijai