Parasto plastmasu aizstāt ar bioplastmasu: vai tā ir labākā alternatīva

No šī gada 1. jūlija Eiropas Savienībā pakāpeniski no apgrozības tiks izņemti dažādi vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumi. Visupirms no veikalu plauktiem pazudīs vienreizlietojamie plastmasas trauki un citi galda piederumi, izņemot glāzītes.

Ar laiku aizliegums attieksies arī uz citiem plastmasas izstrādājumiem. Bioplastmasa šajā kontekstā tiek apskatīta kā alternatīva, taču cik dažāda tā ir un vai tā tiešām vienmēr uzskatāmāka par labāku alternatīvu ierastajai plastmasai, raidījumā Zināmais nezināmajā analizē Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesors Sergejs Gaidukovs un biedrības "Zero Waste" pārstāve Mairita Lūse.

"Tas ieguvums ir visai šaubīgs, tā par bioplastmasas ražošanu un izmanto bilst Mairita Lūse. "Mēs nevaram ar bioplastmasu aizstāt visu vienreiz lietojamo plastmasu, ko šodien ikdienā izmantojam. Ja šī plastmasa ir identiska parastajai uz naftas bāzes izgatavotajai, ir jādomā, kā to pārstrādāt. Tāpat cilvēkiem tas rada lielu sajaukumu galvā: ja es dzirdu dabai draudzīga, no augu materiāliem, tad var mest komposta kastē vai dedzināt, kā ar ierasto plastmasu nedarīšu.

No otras puses kompostējamā plastmasa nemaz tik labi nesadalās, kā gribētos. To parāda arī pētījumi. Tāpat jāņem vērā, ka kompostējamo plastmasu daudzas industriālās kompostēšanas sistēmas nepieņem."

Vai nākotnē varēs kompostēt bioplastmasu mājas apstākļos?

"Man liekas, ka tas ir nākotnes jautājums, mēs arī laboratorijā strādājam ar bioplastmasu, vienlaikus arī kompostējam. Mēs uzlabojam šādu plastmasu un testējam, cik ilgā laikā sadalās," skaidro Sergejs Gaidukovs. "Ir industriālās plastmasas, bet ir analogi, kas ieraksti zemē, mēneša vai divu laikā sadalās un pazūd. Rezultātā ekoloģiskās pēdas nospiedums būtu minimāls. Vienīgi jāatceras, ka šādā gadījumā arī materiāls pazūd. No aprites ekonomikas viedokļa izmetam materiālu, kuru vajadzēja pagatavot, tērējot cilvēkresursus, gan enerģija."

Tāpēc ir divi uzskati, vai nepieciešams materiāls, ko šķiro un pārstrādā, vai tāds, ko izmet ārā un tas sadalās. Tāpat bioplastmasas ir dažādas - kādas vidē paliek kā mikrodaļiņas, kādas - pilnībā sadalās

"Nav universāla materiāla visām vajadzībām," atzīst Sergejs Gaidukovs.

Lasīts 833 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Parasto plastmasu aizstāt ar bioplastmasu: vai tā ir labākā alternatīva