RTU atklāj virsmas un nanoobjektu spektroskopijas kompleksu

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) izveidots mūsdienīgs virsmas un nanoobjektu spektroskopijas komplekss. Jaunais aprīkojums ļaus studentiem gūt padziļinātas zināšanas, bet zinātniekiem izvērst starpdisciplinārus pētījumus un ciešāk sadarboties ar industriju.

 "Nanotehnoloģijām, nanokompozītiem, plāniem pārklājumiem ir būtiska loma ekonomikas transformācijā uz inovatīvu tehnoloģiju un augstu pievienoto vērības produktu ražošanu. Nanotehnoloģijas ir starp Latvijas viedās specializācijas virzieniem. Industrializācija un tehnoloģiskā attīstība nav iespējama bez augsti kvalificētiem jomas speciālistiem. Uz riskiem, ko rada nepietiekams speciālistu skaits, norāda arī uzņēmēji.

Jaunajā kompleksā studenti varēs iegūt ļoti nepieciešamās zināšanas nanoinženierijā, ražošanas un analīzes tehnoloģijās, nanoproduktu izstrādē. Tajā esošās iekārtas būs pieejamas arī zinātniekiem gan pētniecības projektiem, gan sadarbībai ar industriju plašā tautsaimniecības sektorā – no medicīnas un biotehnoloģijām līdz celtniecībai un mašīnbūvei," uzsver kompleksa projekta vadītājs, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas institūta Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta direktors Jurijs Dehtjars.

Kompleksā pieejamas iekārtas virsmas slāņu un filmu analīzei ar biezumu no viena līdz 100 nanometriem. Salīdzinājumam – cilvēka mata diametrs ir ap 100 tūkstošiem nanometru. Ar jaunajām iekārtām iespējams veikt savienojumu ķīmiskā un atoma sastāva analīzi, atstaroto jonu spektroskopiju, materiālu atomu un radikāļu zemas  koncentrāciju analīzi, kā arī īstenot nanomehāniskās pārbaudes – mērīt nanoindentāciju, nanoskrāpēšanu, nanonogurumu un berzes koeficientu. Iekārtas arī  ļauj pārbaudīt materiālu virsmas īpašības ļoti plašā temperatūras spektrā – no plus 700 līdz mīnus 120 grādiem. J. Dehtjars uzsver, ka tik plašā temperatūras spektrā pārbaudes iespējams veikt vien dažās vietās Eiropā.

Komplekss izveidots ar ERAF atbalstu, sadarbojoties RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas, Būvniecības inženierzinātņu un Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātei.

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte jau vairāk nekā 10 gadus sagatavo jaunos speciālistus nanoinženierijā. Maģistra līmeņa studiju programma piedāvā gūt padziļinātas zināšanas par parādībām nano-pasaulē, nanoierīču uzbūvi, to darbības principiem un izmantošanas iespējam, izgatavošanas tehnoloģijām un aprīkojumu. Topošie profesionāļi specializējas nanobiotehnoloģijā, nanomedicīnā, jauno materiālu ražošanā, nanomehānikā, apkārtējās vides nanotehnoloģijās.

Savukārt RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte no šī studiju gada piedāvā jaunu maģistra programmu materiālzinātnē un nanotehnoloģijās, kas ļauj apgūt gan vispārīgos studiju kursus par materiālu fizikālo procesu modelēšanu un aprēķiniem, gan inovatīvu produktu un tehnoloģiju radīšanu. Šīs programmas studenti var praktizēties materiālfizikā, biomateriālos, tradicionālos neorganiskos materiālos un nanomateriālos, kā arī polimēru materiālos un kompozītos, tajā skaitā, nanokompozītos.

Lasīts 740 reizes Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 05 oktobris 2021 18:21
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi RTU atklāj virsmas un nanoobjektu spektroskopijas kompleksu