Svētdiena, 05 augusts 2012 12:03

Sensacionāls Latvijas ķīmiķu izgudrojums!

Uzrakstīja 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Jau trešo gadu Daugavpils Universitātes (DU) ķīmiķi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtu realizē ESF atbalstītu projektu «Starpdisciplinārās zinātniskās grupas izveidošana jaunu fluorescento materiālu un metožu izstrādei un ieviešanai» [1].

 Ievērojams Eiropas finansiālais atbalsts ļāva zinātniekiem koncentrēties jaunu un perspektīvu fluorescējošo savienojumu sintēzei un īpašību pētījumiem. Intensīvs un pašaizliedzīgs darbs nesen ir vainagojies ar izciliem panākumiem!

Ir atklāta pavisam jauna fluorescējošo savienojumu klase, kur jebkuras molekulas kodolu veido 1. attēlā atainotā atomu grupa. Pēc universitātē gandrīz jau iesakņojušās tradīcijas pētnieki nosaukuši šo atomu grupu DU rektora akadēmiķa Arvīda Barševska vārdā [2]. Pagaidām – kamēr atklājums nav patentēts – noslēpumā tiek turēts galvenais, t.i. radikāļa R sastāvs un uzbūve. 

1. attēls. B1H struktūrformula. 2. attēls. B1H sintēze DU laboratorijā.

Kas tad šajā atklājuma ir tik sensacionāls?

Viens no pētnieku grupas dalībniekiem, laborants A. pēc kārtīgām dzimšanas dienas svinībām it kā nejauši aplaistīja ar ļoti atšķaidītu barševska-1 hlorīda (B1H) šķīdumu istabas citronaugu. Tā vietā, lai izlietu jaunizveidotā reaģenta atliekas atkritumiem paredzētajā konteinerī, tie vistiešākajā veidā nonāca apkārtējā vidē. Pēc neilga laika laborants A. pamanīja, ka citroni uz auga zariem tumsā sāka intensīvi spīdēt, izstarojot patīkamu, maigi zaļu gaismu. Šis pavisam nejauši atklātais fakts radīja atspērienu tālākiem pētījumiem. Sadarbībā ar biologiem un lauksaimniecības speciālistiem tika veikti intensīvi pētījumi, kas vainagojās ar jaunas inovatīvās tehnoloģijas izveidošanu tepat Latvijā.

Tiem, kas dzīvo laukos, ir zināms, cik grūti reizēm ir pamanīt nogatavojušos gurķus zem kuplajām lapām, kas veido vienlaidu zaļu paklāju. Ja gurķus laista ar B1H šķīdumu, augļi sāk spīdēt, kas ievērojami atvieglo ražas ievākšanu tumšajā diennakts laikā, piemēram, ļoti agri no rīta. Turklāt, ja auglis pārgatavojas, mainās izstarotās gaismas spektrs.

Un vēl jo vairāk!

Izrādījās, ka ar B1H šķīdumu apstrādāti stādi viegli uzņem laistīšanu ar stipri sāļu, piemēram, jūras ūdeni. Šādā gadījumā izaugušajiem augļiem ir smalka mazsālīto gurķu garša un tie ir pilnīgi gatavi konservēšanai, papildus nepievienojot vārāmo sāli. Iedomājieties, cik neparasti un romantiski būtu drēgnajā ziemas vakarā pie sveces apgaismojuma uzcienāt viesus ar izsmalcināti garšīgiem un maigi mirdzošiem mazsālītajiem gurķīšiem!

Šobrīd zinātnieki strādā pie pētījumiem B1H šķīduma izmantošanai citu lauksaimniecības produktu – kabaču, tomātu, diļļu, kartupeļu un biešu – audzēšanai.

Vadošie ekonomisti jau izteikuši domu, ka inovatīvajām tehnoloģijām, ko izstrādājuši pētnieki, varētu būt noteicošā loma mūsu valsts tautsaimniecības ātrai atveseļošanai un tik pat straujai attīstībai. Nākotnē Latvija varētu kļūt par vadošo fluorescējošo augļu un dārzeņu ražotājvalsti Eiropā un pasaulē! 

   
3. attēls. Sintezēto B1 atvasinājumu ūdens šķīdumi. 4. attēls. Fluorescējošo konservēto
gurķīšu eksperimentālais paraugs.

Atsauces

1. Eiropas Sociālā Fonda Projekts «Starpdisciplinārās Zinātniskās Grupas Izveidošana Jaunu Fluorescentu Materiālu Un Metožu Izstrādei Un Ieviešanai». - http://fluorescent.daba.lv/lat.htm (01.04.2012.)

2. Daugavpils Universitāte: Presei. - http://search.du.lv/cgi-bin/search.lv.cgi?ul=http%3A%2F%2Fdu.lv%2Flv%2F&ul=http%3A%2F%2Fdu.lv%2Ffiles%2F&q=Bar%C5%A1evska+v%C4%81rd%C4%81+nosaukta&cmd=Mekl%C4%93t%21 (01.04.2012.)

Atklājumu publiskoja DU asociētais profesors Mihails Gorskis un LU maģistru studiju programmas students Mihails Haļitovs.

2012. gada 1. aprīlis.

Lasīts 4272 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 05 aprīlis 2014 14:31
Ķīmijas skolotājs

WEB projekts „Ķīmijas skolotājs”

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Ķīmijas jaunumi Sensacionāls Latvijas ķīmiķu izgudrojums!