Iznākusi Valda Segliņa grāmata "Dārgakmeņi un rotakmeņi"

Ir izdota jauna monogrāfija "Dārgakmeņi un rotakmeņi", kuras autors ir Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas profesors, ģeoloģijas doktors Valdis Segliņš.

Valdis Segliņš. Dārgakmeņi un rotakmeņi. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds “Saule”, 2015, 144 lpp. Grāmatas izdošana apstiprināta Daugavpils Universitātes Zinātnes padomes sēdē 2015. gada 26. februārī, protokols Nr. 5, grāmata izdota ar Valsts pētījumu programmas VPP-5 ResProd 1. projekta GEO atbalstu.

Mums visapkārt ir ne mazums daudz kā pārprotama un nesaprotama, dažam jau spēku sāk pietrūkt, to visu noskaidrojot, un visa dzīve tiek saukta par vienu vienīgu pārpratumu. Droši vien tā tas nav, lai arī daudzus priekšstatus dzīves laikā nākas pārskatīt, nereti vairākkārt.

Kurš gan nezina spēli akmens, asmens, papīrītis, kas vairāk ir asprātības un veiksmes spēle, nevis kāda noteikta stratēģiska izvēle. Tomēr arī tajā akmens nepavisam nav universāls veiksmes līdzeklis, un šī izvēle nenodrošina uzvaru. Arī dabā tās daudziem komponentiem pārvēršanās par akmeni (pārakmeņošanās, fosilizācija) vai iekļaušanās iežu veidojošajos minerālos ne vienmēr sniedz kādas ilgmūžības garantijas, kas gan ir pretēji sadzīvē tik bieži skandētajam – mūžīgs kā akmens vai akmenī kalts. Viss ir tik mainīgs laika ritumā, un nav pamata domāt, ka nemainīgs tajā ir palicis pats vērotājs.

Ar akmeni vai akmeņiem visbiežāk saprotam kaut ko cietu, masīvu, smagu, dabisku, nedzīvu, visbiežāk pelēku un neizteiksmīgu, biežāk kā apgrūtinājumu nekā lietderīgu. Pārlapojot tautas pasakas, teikas un dainas, varbūt vēl ar kādu desmitu īpašību būtu iespējams tās papildināt, un novērojumi dabā atbilst tām īpašībām, ko mūsdienās varam apzināt un pētīt ar dažādiem mēraparātiem un iekārtām. Zināmas arī daudzas citas nozīmes, ar vārdu akmens sadzīvē apzīmējot daudzus priekšmetus un dzīvas būtnes, tādējādi izceļot kādas akmeņiem piemītošas īpašības, nereti gan tās pārspīlējot un romantizējot. Tas ir arī saprotams, jo priekšzināšanas par akmens materiāliem un to īpašībām nav plaši izplatītas.

Interesentiem latviski ir pieejami vairāki bagātīgi ilustrēti izdevumi, kas vienkāršoti skaidro ģeoloģijas pamatus un minerālu daudzveidību, starp šiem izdevniecības RaKa pirms vairākiem gadiem izdotās grāmatasIeži un minerāli divās daļās, ko papildināja plaši albumi ar raksturīgiem minerālu un iežu attēliem no visas pasaules. Tagad lasītājam tiek piedāvāta šīs sērijas 3. daļa – Dārgakmeņi un rotakmeņi – par dārgakmeņiem, rotakmeņiem (pusdārgakmeņiem) un to izmantošanu. Izdevums ir ilustrēts ar raksturīgiem vēsturisko rotu piemēriem no muzeju kolekcijām.

Grāmata ir paredzēta plašākam lasītāju lokam un jo īpaši dabaszinību un ģeogrāfijas skolotājiem kā palīglīdzeklis darbam galvenokārt vidusskolā. Tā var noderēt pirmo kursu studentiem, kas vēlas iegūt pamata zināšanas mineraloģijā, ģeoloģijā, lietišķajā ķīmijā. Grāmata veidota kā plašs zināšanu avots un visai atšķirīgu skatījumu skaidrojums mūsdienās uz dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem. Daudzi no tiem ir pārpratumi un viegli labojami, tāpēc monogrāfijā atsevišķi jautājumi tiek plašāk apskatīti vēsturiskā kontekstā.

Grāmata mazā eksemplāru skaita dēļ diemžēl nav pārdošanā. Interesentiem monogrāfija pieejama bibliotēkās: Latvijas Universitātes Zemes un vides zinātņu bibliotēkā; Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā - Misiņa bibliotēka; Latvijas Nacionālajā bibliotēkā; Daugavpils Universitātes bibliotēkā.

Indra Baltmane, LU ĢZZF Ģeoloģijas nodaļa

Lasīts 1374 reizes Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 08 jūnijs 2015 21:58
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Iznākusi Valda Segliņa grāmata "Dārgakmeņi un rotakmeņi"