Drukāt šo lapu

Par mazgāšanas līdzekļiem

Mazgāšanas līdzekļi jeb detergenti ir vielas, kuru šķīdumi spēj atraut netīrumus no mazgājamās virsmas un saistīt tos. Tie ir nepieciešami ķermeņa kopšanai, apģērba un dažādu virsmu tīrīšanai, mašīnu un ierīču mazgāšanai. Mazgāšanas līdzekļi ir dažādi – ziepes, veļas mazgājamie pulveri, šķidrie mazgāšanas līdzekļi, pastas, šampūni.

Veļas mazgāšanas līdzekļi aptver 50% no mājsaimniecībā lietojamajiem ķīmiskajiem līdzekļiem. To sastāvā ietilpst dažādas vielas ar dažādu ietekmi uz vidi. Mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļas var būt toksiskas ūdens organismiem, var izraisīt ģenētiskas izmaiņas vai iedarboties uz ūdens attīrīšanas iekārtu ķīmisko un bioloģisko procesu, var nokļūt dzīvajos organismos un uzkrāties to šūnās. Visnekaitīgākie virsmas aktīvākie savienojumi ir ziepes, jo ziepes ir videi visnekaitīgākie virsmas aktīvie savienojumi jeb svarīgākais mazgāšanas līdzekļu elements, kas veic mazgāšanas procesu, atbrīvojot un atdalot netīrumus, un paturot tos ūdenī tā, lai tie atkārtoti nepieķertos audumam. 

Uz mazgājamo līdzekļu paciņām norādīto sastāvdaļu skaidrojums:

  • Virsmas aktīvie savienojumi (vienā molekulā vienlaikus satur taukos un ūdenī šķīstošus komponentus) veic mazgāšanas procesu: samitrina materiālu, atdala netīrumus un patur tos ūdenī tādā veidā, lai tie atkal nepieķertos audumam.  Šie savienojumi var tieši ietekmēt dzīvo dabu, nonākot vidē.
  • Šķīdinātāji paredzēti mazgāšanas līdzekļu šķīdināšanas  un attaukošanas spēju palielināšanai. Šķīdinātāji nelabvēlīgi ietekmē atmosfēru, veicinot ozona veidošanos zemajos atmosfēras slāņos un atstājot kaitīgu ietekmi uz augiem. Kā izejmateriāls šķīdinātājiem bieži tiek lietotas minerāleļļas, tiek pievienoti arī spirti.
  • Balinātāji lietojami tikai baltajai veļai. Tiem sadaloties, veidojas vielas, kas kaitīgas gan augiem, gan zivīm. Videi draudzīgāk balinātājus aizstāt ar etiķskābi vai ūdeņraža peroksīdu, kas vidē pilnībā sadalās.
  • Optiskie balinātāji  ir mazi kristāliņi, kas atstaro gaismu un rada optisku baltuma efektu, nebūdami nekādā veidā saistīti ar tīrību.
  • Ūdens mīkstinātāju maksimālais pieļaujamais daudzums ir 5%, videi visnekaitīgākais mīkstinātājs ir soda.
  • Ūdens mīkstinātāji, kuri satur fosforu, nonākot vidē veicina ūdenstilpju aizaugšanu.
  • Pildvielas tiek pievienotas, lai novērstu kunkuļu veidošanos un uzlabotu veļas pulveri, taču tas ir lēts triks svara palielināšanai (dažos pulveros tas ir pat 30% no svara). Ir pildvielas, kas veicina notekūdeņu tīkla koroziju. Videi draudzīgā mazgāšanas līdzeklī pildvielas svars nedrīkst būt lielāks kā 1 g uz 1 kg mazgājamās veļas.
  • Smaržvielu iedarbība uz vidi nav izpētīta, taču to pievienošana ir niecīga augto izmaksu dēļ
  • Sārmi aizsargā veļas mašīnas metāla daļas no korozijas, stabilizē mazgāšanas līdzekļa šķīdību, palielina virsmas aktīvo savienojumu efektivitāti. Šiem savienojumiem nav videi kaitīgas ietekmes.

Alerģiskas reakcijas visbiežāk izraisa nevis mazgāšanas līdzekļa pamatsastāvdaļas. bet gan pulveriem pievienotās piedevas (stabilizatori, antioksidanti, krāsvielas, optiskie balinātāji, smaržvielas, enzīmi). Arī fosfāti var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Kas ir AISE?

Ilgtspējīgas tīrīšanas Harta ir brīvprātīga rūpniecības iniciatīva, kas mudina ražotājus un patērētājus izmantot ilgtspējīgāku tīrīšanas praksi. Mērķis ir veicināt visu nozari veikt pastāvīgus uzlabojumus attiecībā uz noturību, kā arī mudināt patērētājus pieņemt ilgtspējīgākus veidus, kā padarīt savu mazgāšanu, tīrīšanu un mājsaimniecību dabai draudzīgāku. Tā tiek īstenota ar A.I.S.E. -  organizācija, kas pārstāv ziepju, mazgāšanas līdzekļu un uzkopšanas līdzekļu rūpniecību Eiropā, un CEFIC - organizācija, kas pārstāv ķīmijas rūpniecību Eiropā, palīdzību. 

AISE harta ilgtspējīgai tīrīšanai tika uzsākta 2004. gadā visās ES valstīs, Norvēģijā, Islandē un Šveicē. Tā aptver visas preču kategorijas – ziepju, mazgāšanas un apkopes produktu nozares, gan arī sadzīves un rūpniecības/ institucionālos sektorus. 2005. gadā mazgāšanas un apkopes produktu industrija uzsāka Eiropas shēmu „Ilgtspējīgas tīrīšanas Harta”, lai veicinātu ilgtspējību starp tiem uzņēmumiem, kas ražo mazgāšanas līdzekļus un citus sadzīves un profesionālās tīrīšanas produktus. Mērķis ir nodrošināt ne tikai ietekmes samazināšanu uz vidi visā ražošanas procesā, bet arī palīdzēt mums visiem ierobežot katra ietekmi lietojot tīrīšanas produktus. Jaunākie pētījumi rāda, ka patērētājiem visā Eiropā, iegādājoties un lietojot tīrīšanas produktus, rūp ilgtspējība. Ir izstrādāti logotipi, kas palīdz sabiedrībai atpazīt produktus, kas atbilst Ilgtspējīgas tīrīšanas hartai.

Ja uz produkta redzat šo logotipu, tas nozīmē, ka šo produktu ir ražojis Hartas dalībnieks – uzņēmums, kas brīvprātīgi uzņēmies darboties un pastāvīgi uzlabot savu rīcību ilgtspējības jomā un tas tiek neatkarīgi pārbaudīts. Vairāk par detalizētiem Hartas kritērijiem un dalībniekiem varat uzzināt http://www.sustainable-cleaning.com/en.companyarea_documentation.orb

Produkti, kurus ražoja Hartas dalībnieks, atbilst ilgtspējības standartiem, un saskaņā ar nozares labo praksi pārsniedz normatīvo aktu prasības. Šie produkti palīdz gādāt par apkārtējās vides drošību, veicinot efektīvu resursu izmantošanu, piemēram, produkti, kas ražoti koncentrētā veidā. Tie atbilst ambiciozi kritērijiem, kurus brīvprātīgi noteikusi tīrīšanas  industrijas asociācija.

 

Lasīts 2200 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 14 jūnijs 2015 06:59
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Jaunākais no Mihails Gorskis

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus