2015. gada Nobela prēmiju ķīmijā piešķir par bojātu DNS izpēti

Zviedrijas Karaliskā Zinātņu akadēmija nolēmusi šogad piešķirt Nobela prēmiju ķīmijā Tomasam Lindālam (Tomas Lindahl) no Lielbritānijas, Polam Modriham (Paul Modrich) un Azizam Sančaram (Aziz Sancar) no ASV par DNS molekulu pētījumiem.

 

           
Tomass Lindāls Pols Modrihs Azizs Sančars

Vērtīgā balva piešķirta vienam britu un diviem Savienoto Valstu zinātniekiem par molekulārā līmeņa pētījumiem, kas atklāj mehānismu, kā šūnas spēj salabot bojātu DNS, lai saglabātu svarīgo ģenētisko informāciju. Nobela prēmijas piešķiršanas komiteja 7. oktobrī Stokholmā paziņoja, ka laureātu izstrādātā shēma sniedz jaunas pamatzināšanas šūnu darbībā un noderēs, piemēram, ļaundabīgu audzēju ārstēšanā.  

Katru dienu DNS tiek bojāts ar UV starojumu, brīvajiem radikāļiem un citām kancerogēnām vielu, bet pat bez šādiem ārējiem uzbrukumiem DNS molekula pēc savas būtības ir nestabila. Šūnas genomā katru dienu notiek tūkstošiem nejaušu izmaiņu. Turklāt defekti var rasties arī šūnu dalīšanās procesā, kas cilvēka organismā notiek vairāku miljonu reižu katru dienu.

Vēl 20. gadsimta septiņdesmito gadu sākumā zinātnieki uzskatīja, ka DNS ir ļoti stabils veidojums, taču Nobela prēmiju ieguvušais Tomass Lindāls pierādīja DNS sadalīšanos, kā rezultātā dzīvības attīstība uz Zemes nebūtu iespējama. Taču šūnas spēj molekulārā līmenī salabot bojātu DNS un nosargāt svarīgo ģenētisko informāciju. Turku izcelsmes ASV zinātnieks Azizs Sančars veica pētījumus par UV staru bojātu DNS labošanu, ko veic šūnas. Savukārt Pols Modrihs pierādīja, ka šūnas izlabo kļūdas, kas rodas to dalīšanas rezultātā. Šie sasniegumi nākotnē noderēs vēža ārstēšanas programmu izstrādē.

 

Lasīts 1850 reizes
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi 2015. gada Nobela prēmiju ķīmijā piešķir par bojātu DNS izpēti