Izdota grāmata "Latvijas devona dolomīti"

Ir izdota jauna grāmata "Latvijas devona dolomīti", kuras autori ir ģeoloģijas doktore Austra Stinkule un Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (LU ĢZZF) Ģeoloģijas nodaļas pamatiežu ģeoloģijas katedras asociētais profesors Ģirts Stinkulis. Grāmatas priekšvārda autors ir LU ĢZZF profesors Valdis Segliņš.

Šajā monogrāfijā ir raksturots viens no Latvijas nozīmīgākajiem derīgajiem izrakteņiem dolomīts. Lai sniegtu pēc iespējas plašu kopskatu par šo Latvijas izturīgāko nogulumiezi, apskatīts dolomīts kā iezis un minerāls, kā arī sniegts ieskats vienā no būtiskākajām sedimentoloģijas un nogulumu pēcsedimentācijas izmaiņu problēmām – dolomīta veidošanās apstākļu jautājumā.

Raksturotas arī devona dolomītu veidošanās problēmas Latvijā un pašreizējais stāvoklis to pētījumos. Lielākā uzmanība monogrāfijā pievērsta dolomītu kvalitātei un izmantošanai – atspoguļota gan Latvijas ģeoloģijas fondā esošā plašā informācija par šī derīgā izrakteņa sastāvu un kvalitāti, gan arī analizēta tā izmantošana agrākajos gados un šobrīd. Atsevišķa nodaļa veltīta arī paleokarsta veidojumiem, kas radušies dolomītu šķīšanas un tukšumu aizpildīšanās rezultātā.

Grāmata kalpos kā izziņas avots studijām un pētniecībai par Latvijas Zemes dzīļu resursiem un karbonātiežu veidošanās apstākļiem un pēcsedimentācijas izmaiņām, kā arī visiem interesentiem par mūsu valsts derīgajiem izrakteņiem.

Monogrāfija sagatavota un izdota par Valsts pētījumu programmas  Nr. 2014.10-4/VPP-6/4 ResProd 1. projekta GEO līdzekļiem.

Grāmata mazā eksemplāru skaita dēļ diemžēl nav pārdošanā.  

Interesentiem monogrāfija pieejama bibliotēkās:  

·         Latvijas Universitātes Dabaszinātņu bibliotēkā (LU DAC, Jelgavas ielā 1);

·         Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā - Misiņa bibliotēka;

·         Latvijas Nacionālajā bibliotēkā;

·         Daugavpils Universitātes bibliotēkā.

 

Indra Baltmane

 

Lasīts 1306 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 18 decembris 2015 09:23
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Ķīmijas jaunumi Izdota grāmata "Latvijas devona dolomīti"