Svētdiena, 22 septembris 2013 13:45

27.09.2013. "Zinātnieku nakts" Daugavpilī

Jau 7. reizi Daugavpils Universitātē norisināsies "Zinātnieku nakts" aktivitātes. Šoreiz pasākums  ir veltīts ūdens tēmai. Lai atklātu ūdens noslēpumus, "Zinātnieku nakts 2013" ietvaros Daugavpils Universitātes zinātnieki un pētnieki piedāvā dažādas interaktīvas un izzinošas darbnīcas.

Darbnīcā „Esi pētnieks! Izzini ūdeni” ikviens varēs iejusties ūdens pētnieka ādā un uzzināt jaunas un nezināmas ūdens īpatnības – ūdens virsmas spraigumu, kapilaritāti, elektrovadītspēju, slapināšanas un neslapināšanas parādību un izvērtēt to nozīmi mūsdienu dzīvē. Ikvienam būs iespēja modelēt „lotosa” efektu, izveidot strūklaku, vērot ūdens spēka izpausmes. Dodoties "ceļojumā" kopā ar ūdens pilienu, dalībnieki varēs iepazīt ūdens piedzīvojumus dažādos gadalaikos, risināt atjautības uzdevumus un minēt mīklas par ūdeni.

Darbnīcā „Ūdens cilvēka organismā” zinātnieki sniegs informāciju par cilvēka organisma kompozīciju (t.sk. ūdens daudzumu), ūdens nozīmi dzīvības procesos, kā arī sniegs konsultācijas par dažādiem jautājumiem, piemēram, ko un kad dzert. Apmeklētāji varēs pārbaudīt savas zināšanas viktorīnā. Darbnīcas ietvaros notiks arī praktiskā ķermeņa kompozīcijas un ūdens daudzuma noteikšana, pēc kā rezultāti tiks izdrukāti un izsniegti katram dalībniekam, kā arī tiks sniegtas individuālās konsultācijas par rezultātiem.

"Zinātnieku nakts 2013" ietvaros norisināsies diskusija „Dzīvais ūdens: mīts vai brīnumprodukts?”. Latviešu literatūrā ir 2 lugu teksti ar nosaukumu „Dzīvai ūdens” – izcilā dramaturga Rūdolfa Blaumaņa (kam 2013. gadā aprit 150) nepabeigtā luga un mūsdienu spilgtās latviešu dramaturģes Māras Zālītes traģiskā poēma divos cēlienos „Dzīvais ūdens” (1987, pirmizrāde 1988). Diskusijā par dzīvo ūdeni dabā un tā literāro projekciju piedalīsies Daugavpils Universitātes eksakto zinātņu docētājs un literāte Māra Zālīte. Diskusiju vadīs Daugavpils Universitātes profesore Maija Burima.

Pasākuma laikā darbnīcā "DNS noslēpumi" Universitātes pētnieki sniegs ieskatu arī DNS izdalīšanā no ūdensaugiem, parādīs to DNS struktūru, kā arī katrs apmeklētājs varēs veikt to patstāvīgi. Zinātnieki skaidros ūdens nozīmi molekulārajos pētījumos, šķīdumu pagatavošanas īpatnības, tiks veidotas agarozes gēla vizualizācijas ar DNS paraugiem no ūdens augiem. Apmeklētāju zināšanas tiks pārbaudītas dažādās atjautības spēlēs.

Darbnīcā „Klimata izmaiņu ietekme uz Latvijas ūdens resursiem” varēs uzzināt par dažādiem pētījumiem un atklājumiem šajā jomā, kas iekļaus gan kvalitātes indikatorus, gan sociālus un ekonomiskus aspektus. Darbnīcas ietvaros tiks demonstrēts aprīkojums, ar kuru apmeklētājiem tiks dota iespēja arī pašiem praktiski darboties.

Vakara gaitā apmeklētājiem tiks piedāvāta arī darbnīca "Vai tu pazīsti Baltijas jūru?". tās laikā būs iespēja vairāk uzzināt par mūsu jūru, iepazīt tās īpatnības, iemītniekus un piesārņojumu, kas tos ietekmē. Zinātnieki parādīs, kā mūsu dzīvesstils ietekmē Baltijas jūras veselību. Savukārt nodarbībā "Zem, virs, ap ūdeni" zinātnieki skaidros, kā ūdens cirkulē Daugavpils pilsētā, kur tas tiek iegūts, attīrīts, kā tiek nogādāts mājās, izmantots, atkal attīrīts utt. Tiks sniegta informācija par ūdeni apkārtējā vidē (gruntsūdeņi, avoti utt.) un Visumā (kā tas tiek izmantots, kur tas atrodams).

Tāpat pasākuma laikā būs iespēja piedalīties interaktīvā spēlē „Matemātika vācu mākslinieku darbos” uzzināt par vācu mākslinieku darbiem un mākslas un matemātikas saikni, savukārt piedaloties "Keramikas darbnīcā" būs piedāvāta iespēja piedalīties keramikas apdedzināšanā Raku tehnoloģijā, kā arī tiks demonstrētas animācijas filmas un skaidrots process.

"Zinātnieku nakts 2013" norises vieta un laiks: Daugavpils Universitātē (Vienības ielā 13) no plkst. 17:00 līdz plkst. 22:00.

Papildus informācija:
Diāna Soldāne
"Zinātnieku nakts 2013" koordinatore DU
t.: 28378679
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Lasīts 1103 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 22 septembris 2013 13:55
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi 27.09.2013. "Zinātnieku nakts" Daugavpilī