Svētdiena, 06 oktobris 2013 09:56

Izstāde «Nobela prēmijas laureāts V. Ostvalds un viņa gaitu turpinātājs P. Valdens»

Latvijas Universitātes Bibliotēkas Fizikas un matemātikas fakultātes bibliotēkā (Zeļļu ielā 8, 5.stāvā) no 4. līdz 30. oktobrim ir apskatāma izstāde „Nobela prēmijas laureāts V. Ostvalds un viņa gaitu turpinātājs P. Valdens”. 

Izstādē var  iepazīties ar vienīgā Latvijā nominētā Nobela prēmijas laureāta Vilhelma Ostvalda (1853-1932) un viņa līdzgaitnieka ķīmiķa Paula Valdena (1863-1957) publikācijām, dzīvesgājumu un fotoattēliem.

Fizikālās ķīmijas pamatlicējs Vilhelms Ostvalds dzimis Rīgā, studējis Tērbatas universitātē, vēlāk bijis Rīgas Politehniskā institūta un Leipcigas universitātes ķīmijas profesors.  Priekšlaicīgi emeritējies 53 gadu vecumā, profesors atlikušo mūža daļu nodevās saviem vaļaspriekiem  glezniecībai, mūzikai, pirotehnikai u.c. un filozofisko uzskatu attīstīšanai – noliedza matērijas un atoma pastāvēšanu, bet kā vienīgo realitāti atzina enerģiju.

1909. gadā viņš saņēma Nobela prēmiju par katalīzes un ķīmiskā līdzsvara mācības izveidošanu. Vilhelma Ostvalda laikā Rīgas Politehnikumā sākās pētījumi tīrajā ķīmijā un  ievērojamais zinātnieks izveidoja un pilnveidoja vairākus aparātus un ierīces zinātniskiem pētījumiem: piknometru - šķidruma blīvuma precīzai noteikšanai, viskozimetru, gāzes krāsniņu un toluola termoregulatoru. Pauls Valdens ir dzimis Rozulas muižā, studējis Rīgas Politehnikumā un Pēterburgas universitātē.

Profesora darba gaitas līdz pat 1919. gadam ir saistītas ar Rīgas Politehnisko institūtu un Pēterburgas Zinātņu akadēmiju, bet pēc tam ar dažādām Vācijas universitātēm. Profesors septiņas reizes ir nominēts Nobela prēmijai. 2010. gadā Amerikas ķīmijas biedrība piešķīra balvu P. Valdena publikācijai par optiskās apgriezenības atklāšanu. Pauls Valdens savu zinātnisko darbību sāka Vilhelma Ostvalda vadībā fizikālajā ķīmijā, bet turpināja organiskajā ķīmijā. Viņa atklājumi ir devuši būtisku ieguldījumu zinātnes, īpaši organiskās ķīmijas attīstībā, kā arī zinātniskās un tehniskās izglītības pilnveidē. Pirmo reizi izstāde bija apskatāma

Zinātnieku naktī ar plašu priekšmetu klāstu no Latvijas Ķīmijas muzeja un LU Ķīmijas fakultātes.  Apmeklētāji varēja aplūkot Ostvalda gāzes krāsniņu, graduētās pipetes, Bunzena degli, piknometru, viskozimetru un daudzus citus priekšmetus. Izstādē bija pieejamas V. Ostvalda un P. Valdena publikācijas no RTU Ķīmijas fakultātes bibliotēkas un Latvijas Ķīmijas muzeja krājuma. Ikviens ir aicināts iepazīties ar izstādi, kas veltīta pasaules slavu ieguvušajiem ķīmiķiem Vilhelmam Ostvaldam un Paulam Valdenam!

Izmantotie avoti:

Latvijas ķīmijas vēsture [tiešsaiste] [skatīts 2013.g. 3.okt.]. Pieejams šeit

Paula Valdena 150.gadadiena [tiešsaiste] [skatīts 2013.g. 3.okt.]. Pieejams šeit 

Lasīts 1108 reizes Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 07 oktobris 2013 00:19
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Izstāde «Nobela prēmijas laureāts V. Ostvalds un viņa gaitu turpinātājs P. Valdens»