Piektdiena, 18 oktobris 2013 23:14

LU Zinātnes kafejnīcā runās par autortiesībām

Ceturtdien, 24.oktobrī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes (LU) kafejnīcā notiks Zinātnes kafejnīcas pasākums. Šoreiz tas būs par tēmu “Autortiesības brīvpieejā: slogs vai iespēja?”

Antīkajā pasaulē sabiedrība neuzskatīja intelektuālo darbu par profesiju. Sengrieķu rakstnieki sevi uzskatīja par skolotājiem, romiešu rakstnieki - par politiķiem. Viņi rakstīja nevis, lai ar šo darbu pelnītu iztiku, bet gan, lai gūtu atzinību līdzcilvēkos. Autoram bija tiesības tikt atzītam par autoru, izlemšanas tiesības, vai darbs tiks darīts pieejams sabiedrībai, tiesības nepieļaut pārveidojumus un citas, bet mantiskās tiesības likums neparedzēja.

Mūsdienās autortiesības ir autora personisko nemantisko un mantisko tiesību kopums uz paša radītu intelektuālo darbu tā materiālajā formā. Šīs tiesības veido divas daļas: personiskās jeb morālās un mantiskās jeb ekonomiskās tiesības.

 

Open Access ir kustība jeb iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt un atbalstīt bezmaksas brīvpieeju elektroniskajiem resursiem izglītības un akadēmiskajā vidē, veicinot zināšanu izplatību un zinātnisko atklājumu ietekmi, efektivitāti un ieguldīto investīciju atdevi. Zinātnes kafejnīcas diskusijas dalībnieki aplūkos autortiesību jautājumus brīvpieejas elektronisko resursu kontekstā. 

Diskusijā piedalīsies LU Juridiskās fakultātes lektors Mārcis Krūmiņš un stāstīs par Creative Commons autortiesību licencēm un to nozīmi saistībā ar publicēšanos brīvpieejā. Open Access žurnāla „Environmental and Experimental Biology” galvenais redaktors profesors  Ģederts Ieviņš dalīsies žurnāla izdošanas pieredzē. Savukārt Biznesa augstskolas „Turība” Juridiskās fakultātes dekāne asociētā profesore Ingrīda Veikša pievērsīsies tēmai par autora darbu nodošanu izmantošanai bez atlīdzības un raksturos šī procesa darbību Latvijas tiesiskās telpas regulējuma ietvaros. Savukārt ar tiešsaistes prezentāciju uzstāsies ENCES (European Network for Copyright in Support of Education and Science – Eiropas tīkls izglītības un zinātnes atbalstam autortiesību jautājumos) pārstāvis Tomass Severiens (Thomas Severiens), kurš sniegs pārskatu par Open Access kustību un ar to saistītiem likumdošanas aspektiem Eiropas valstīs, kā arī iepazīstinās ar organizācijas ENCES iespējām attīstīt zinātnei draudzīgu autortiesību vidi.

Pasākumu kā vienmēr vadīs Juris Šteinbergs

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz, par to, ko īsti nozīmē autortiesības.

Visas kafejnīcas sākas uzreiz pēc plkst.18.00. Pirmajiem 50 dalībniekiem sulas glāze bez maksas.

Kā ierasts Zinātnes kafejnīcu varēs vērot arī tiešraidē LU portālā www.lu.lv/tiesraide . Portālā pieejami arī iepriekšējo pasākumu videoieraksti.

Zinātnes kafejnīca ietilpst LU un projekta „RīgaPunkts” atbalstītajā pasākumu ciklā, kura mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem. 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, Zinātnes kafejnīca norisināsies programmas Rīga 2014 tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” ietvaros.  

Ligita Liepiņa

 

Avots: http://www.lu.lv/zinas/t/23223/ 

Lasīts 1111 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi LU Zinātnes kafejnīcā runās par autortiesībām