Ceturtdiena, 16 maijs 2024 10:06

RTU vadošā pētniece vidusskolēniem atklās biomateriālu radīšanas noslēpumus

Kāpēc biomateriāli ir cilvēka ķermeņa rezerves daļas? Kas ir mākslīgais kauls un kā to iegūt? Par to Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) lekciju ciklā «Universitāte nākotnes inženieriem» jeb UNI vidusskolēniem stāstīs RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Biomateriālu un bioinženierijas institūta vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne.

Lekcija «Biomateriāli medicīnai: no laboratorijas līdz cilvēka ķermenim» notiks sestdien, 18. maijā, plkst. 10.00 RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņā, Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātē, Āzenes ielā 12/1, 116. auditorijā.

Pēc lekcijas – tikšanās ar Biomateriālu un bioinženierijas institūta studentiem. Skolēniem būs iespēja noskaidrot, kādus ar ķīmiju, ķīmijas tehnoloģiju un materiālzinātni saistītus zinātniskos pētījumus veic RTU zinātnieki kaulu implantu izstrādes, audu inženierijas un reģeneratīvās medicīnas jomās.

RTU vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne ir prestižās «L`ORÉAL» balvas «Sievietēm zinātnē» ieguvēja. K. Šalmas-Ancānes zinātniskie pētījumi ir vērsti uz tādu kaulu implantmateriālu izstrādi, kas veicinātu osteoporotisku kaulu lūzumu dzīšanu un reģenerācijas procesu. 

Biomateriālu zinātne ir multidisciplināra – biomateriālu izstrādē un pētniecībā ir iesaistītas citas zinātnes nozares – fizika, bioloģija, ķīmija, medicīna, inženierzinātnes. Lekcijas laikā skolēni varēs uzzināt, kas ir biomateriāli un kādas ir to funkcijas cilvēka ķermenī, un kāpēc biomateriālus var uzskatīt par cilvēka ķermeņa rezerves daļām. RTU zinātniece stāstīs par biomateriālu izstrādes ciklu, sākot no izstrādes laboratorijā līdz pielietojumam cilvēka ķermenī. Skolēni uzzinās par nākotnes biomateriāliem un to funkcijām, kā arī tādus interesantus faktus kā biomateriālu izstrāde no olu čaumalām, zīdtārpiņu kokoniem un dabīgiem liellopa kauliem. 

«Ja vēlies noskaidrot, vai cilvēka audus un orgānus ir iespējams nodrukāt ar printeri, kā arī pārliecināties, ka no metāliem, polimēriem un keramikas var izstrādāt vērtīgus biomateriālus, nevis tikai skārda bundžas, vienreizējos plastmasa traukus un māla podiņus, tad noteikti nāc uz lekciju!» aicina RTU zinātniece.

K. Šalmas-Ancānes lekcija ietilpst RTU bezmaksas lekciju ciklā «Universitāte nākotnes inženieriem» jeb UNI, kas izveidota, lai jauniešiem radītu lielāku interesi par STEM (science, technology, engineering and mathematics) un ieinteresētu uzsākt studijas šajās jomās. 

Lekcijās skolēni, izmantojot iespēju klātienē satikt zinātniekus, ir aicināti uzdot viņiem jautājumus par neskaidrajiem un interesējošajiem tematiem, lai labāk izprastu konkrēto jomu, orientētos tehnoloģiju jaunumos un iegūtu informāciju, kas varētu palīdzēt izvēlēties savu nākotnes studiju jomu un iespējamo profesiju.

Ieeja pasākumā – bez maksas, iepriekš reģistrējoties.

Lasīts 198 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi RTU vadošā pētniece vidusskolēniem atklās biomateriālu radīšanas noslēpumus