Farmācijas muzejs aicina uz izzinošo izstādi "No bērza sēklas līdz betulīnam"

Farmācijas muzejā no 18. maija skatāma izstāde “No bērza sēklas līdz betulīnam”. Tā ir godinājums vienam no Latvijas izplatītākajiem kokiem – bērzam.

“Izstādes uzdevums ir uzrunāt sabiedrību, īpaši skolniekus, lai iepazīstinātu viņus ar mūsdienīgiem, ilgtspējīgiem bērza audzēšanas un pārstrādes procesiem, jo īpaši betulīna ieguvi no bērza tāss,” portālam “tv3.lv” stāstija Farmācijas muzeja vadītāja Inta Vegnere.

Kopš senlaikiem laikiem bērzu izmantoja tradicionālajā medicīnā, apdziedājušas tautasdziesmās un no koksnes radījušas skaistas un praktiskas lietas.

Izstāde uzskatāmi parāda, kā tas turpinās mūsdienās, galveno uzmanību pievēršot “21. gadsimta panacejai” – betulīnam, kas ir bērza tāsī atrodama, dabas sintezēta viela ar lielu potenciālu jaunu, plaša spektra zāļu rūpnieciskai ražošanai. Savukārt pats betulīna ieguves process ir izcils mūsdienīgas bioķīmijas paraugs, kas uzskatāmi parāda bezatlikumu ražošanas tehnoloģijas kokapstrādē.

Izstāde sagatavota, Farmācijas muzejam sadarbojoties ar uzņēmumu “Latvijas Finieris”, Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūtu, ārsta Artūra Tereško vadīto” ZS Doktus”, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultāti, AS “Latvijas valsts meži”, biedrību “Zaļās mājās” un SIA “Ai Production”. Dizaina koncepcijas autors ir mākslinieks un scenogrāfs Māris Ruskulis.

“Koksne ir Latvijas dabas lielākā bagātība jeb ilgtspējīgā “zaļā nafta’, no kā var iegūt dažādas izejvielas tālākai plaša spektra vērtīgu ķīmisko savienojumu sintēzei. Bērzam ir unikāla uzbūve. Pateicoties mērķtiecīgai zinātnieku sadarbībai ar bērza pārstrādes industrijas pārstāvjiem, katru koka daļu iespējams pārvērst dažādos augstas pievienotas vērtības produktos, kas var kalpot cilvēkiem dažādās ikdienas dzīves sfērās, sākot no mēbelēm, higiēnas precēm un celtniecības materiāliem, līdz pat uztura bagātinātājiem, pārtikai, kosmētikai un, protams, farmācijai,” stāsta Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Aigars Pāže.

Izstāde vienlīdz būs saistoša dažāda vecuma un interešu grupām, sākot ar bērniem un jauniešiem, beidzot ar profesionāļiem un ekspertiem, jo vienuviet sniedz plašu saturu un vizuālo materiālu par bērza izmantošanu. Izstādes digitālais paplašinājums ir papildu informācija, kas lasāma un skatāma, izmantojot kvadrātkodus.

Lasīts 131 reizes
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Farmācijas muzejs aicina uz izzinošo izstādi "No bērza sēklas līdz betulīnam"