Trešdiena, 14 maijs 2014 23:02

Svinīgā ceremonijā godina stipendijas «Sievietēm Zinātnē» laureātes

Trešdien, 14. maijā, LU Lielajā aulā tika pasniegtas 2014. gada L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Stipendija piešķirta arī LU Cietvielu fizikas institūta pētniecei dabaszinātņu maģistrei Jeļenai Miķelsonei.

Vienlaikus ar stipendiju pasniegšanas svinīgo ceremoniju tika atzīmēta stipendiju programmas 10 gadu jubileja. Pasākums pulcēja gan stipendijas piešķīrējus, gan žūrijas komisijas locekļus, šī un iepriekšējā gada stipendiātes, kopumā jau 30, un citus.

Stipendijas goda patronese Vaira Vīķe Freiberga savā uzrunā atgādināja stipendiju programmas idejas rašanos pirms 11 gadiem Parīzē, UNESCO galvenajā mītnē, kurā pati arī piedalījusies. Viņa arī pateicās stipendijas piešķīrējiem, ka Latvija un tās zinātnieces ir iekļautas stipendijas programmas atbalstāmo sarakstā. V. Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka sievietēm, kas izvēlas zinātnieces ceļu un arī dibināt ģimeni, abu šo jomu apvienošana ir liels izaicinājums, kuru var paveikt tikai ar ģimenes atbalstu. Tomēr demokrātiskai valstij ir jānodrošina šī izvēles brīvība, un mēs varam būt gandarīti un lepni par to, ka mums tā ir, norādīja stipendijas goda patronese.

Svinīgajā pasākumā klātesošos uzrunāja arī LU rektors prof. Mārcis Auziņš, izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, L`ORÉAL Baltic ģenerāldirektors Benuā Žilia (Benoit Julia) un stipendijas žūrijas komisijas priekšsēdētājs – akadēmiķis Jānis Stradiņš.

Šī gada stipendijas laureāte, Latvijas Universitātes Cietvielu Fizikas institūta pētniece dabaszinātņu maģistre Jeļena Miķelsone pēta, kā hologrāfiskā ieraksta vajadzībām izmantojami mazmolekulārie organiskie stikli. Pētījuma rezultātiem paredzams plašs pielietojums optisko ierīču, saules bateriju izstrādē, optiskajā datu glabāšanā, telekomunikācijās, informācijas tehnoloģijās un arī mākslā – reālistisku trīsdimensiju attēlu radīšanai.

Bioloģijas doktorei Dacei Pjanovai, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošajai pētniecei, 2014. gada L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm Zinātnē” piešķirta pētījumam par visbīstamākās ādas vēža formas – melanomas attīstībā iesaistītajiem gēniem un to izmaiņām. Izmantojot jaunu DNS koda atšifrēšanas tehnoloģiju, viņa izstrādās augstas precizitātes melanomas riska testu.

Stipendijas laureāte Rīgas Stradiņa universitātes doktorante Marina Makrecka-Kūka Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā veiks pētījumu, kas ietekmēs daudzu cilvēku dzīvi – pētīs, kā iespējams novērst taukskābju kaitīgo pārpalikumu uzkrāšanos sirds šūnās un palīdzēt sirdij saglabāt veselību.

Lasīts 1042 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 14 maijs 2014 23:09
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Svinīgā ceremonijā godina stipendijas «Sievietēm Zinātnē» laureātes