Trešdiena, 14 janvāris 2015 05:29

Veiksmīgi notikusi Daugavpils Universitātes Zinātnes skolas trešā nodarbība

Sestdien, 2015. gada 10. janvārī Daugavpils Universitātē (DU) notika  2014./2015.studiju gada Zinātnes skolas 3. nodarbība, kurā pulcējās 46 skolēni no Daugavpils, Ilūkstes, Krāslavas, Dagdas, Ludzas, Preiļu, Aglonas, Rēzeknes, Dricānu, Riebiņu, Špoģu, Zemgales, Vaboles un citām skolām.

DU zinātņu prorektore, asoc.prof. Inese Kokina, uzrunājot Zinātnes skolas kuplo dalībnieku skaitu, rosināja skolēnus būt drošiem un pārliecinātiem par sevi, iesaistīties diskusijās ar jau pieredzējušiem zinātniekiem un uzņēmējiem, tādējādi izzinot interesējošās sfēras.

Zinātnes skolas 3. nodarbības lekciju „Tehnoloģijas - būtisks uzņēmuma attīstības pamats” vadīja uzņēmuma Z-Light vadītājs Daumants Pfafrods. Skolēniem nodarbībā bija iespēja uzzināt par SIA “Z-Light” kompānijas vēsturi, attīstības stratēģijām, mārketinga panākumiem. Daumats Pfafrods atklāja kā, balstoties uz kvalificēta darbaspēka piesaisti un tehnoloģiju attīstību, ir iespēja kļūt par vienu no vadošajām pasaules kompānijām. Lekcijas beigās skolēni tika aicināti diskutēt par zinātnes un augstākās izglītības stāvokli mūsu valstī.

Pēc kopīgās lekcijas jaunieši, atbilstoši viņu interesēm, iesaistījās praktiskajās nodarbībās dabaszinātņu, humanitāro un sociālo zinātņu darba grupās. Kopumā darbojās 5 grupas. Jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām zinātnēm, tikās ar DU Mākslas un mūzikas fakultātes docētājiem asoc.prof. Edgaru Znutiņu un prof. Dr.art. Ēvaldu Dauguli. Nodarbības „Akadēmiskās un populārās mūzikas instrumentu spēles pamatprincipi” laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar dažādiem akadēmiskās unpopulārās mūzikas instrumentiem un to spēles paņēmieniem. Skolēni ar lielu interesi gan vēroja, gan praktiski mēģināja spēlēt mūzikas instrumentus.

Tie Zinātnes skolas dalībnieki, kurus interesē sociālās zinātnes, šoreiz tikās ar DU Sociālās psiholoģijas katedras vadītāju asoc.prof. Dr.psych. Alekseju Ružu. Nodarbībā „Psiholoģija: sabiedrība un dzīve” skolēni iepazinās ar psiholoģijas pamatiem, nodarbības laikā piedalījās dažādās aktivitātēs, kurās izzināja sevi un veicināja komunikatīvās prasmes.

Skolēni, kurus interesē dabaszinātnes, tika sadalīti 3 grupās, lai veiksmīgi varētu iepazīties un praktiski izmēģināt darbošanos DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju korpusā esošajās laboratorijās. Dabaszinātņu pirmā grupa Ķīmijas un ģeogrāfijas katedras docentes Dr. chem. Jeļenas Kirilovas vadībā pētīja ķīmijas noslēpumus. Skolēni nodarbības laikā paši mēģināja sagatavot dažādu krāsvielu šķīdumus un iegūt no tiem ķīmisko gaismu, kā arī iepazina luminiscences parādības.

Savukārt dabaszinātņu otrā grupa Sistemātiskās bioloģijas institūta dabaszinātņu laboranta Aināra Pankjāna vadībā iepazinās ar moderno tehnoloģiju izmantošanu bioloģijas pētījumu veikšanā, kā arī diskutēja par bioloģijas nozares pētījumu svarīgo lomu mūsdienu zinātnes attīstībā. Trešā dabaszinātņu grupa Ķīmijas un ģeogrāfijas katedras vadītāja Dr. geol. Jura Soma vadībā iedziļinājās ģeoloģijas noslēpumos, izzināja rūdas un dārgakmeņu, zelta un naftas, un daudzu citu derīgo izrakteņu iegūšanas un noteikšanas noslēpumus. Skolēni paši praktiski mēģināja noteikt derīgos izrakteņus pēc dažādām pazīmēm.

Nodarbības DU Zinātnes skolā notiek vienu reizi mēnesī, un tās vada DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā skolas dalībnieki piedalās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejūtas pētnieka lomā, pētī kādu sev interesējošu tēmu dziļāk, kas var palīdzēt izvēlēties profesiju, kā arī mācās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notiekbezmaksas. Tie jaunieši, kuri būs apmeklējuši vairāk nekā 50% nodarbību, saņems sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.

Šī mācību gada 4.nodarbība tiek plānota 7.februārī. Lūdzam DU Zinātnes skolas dalībniekus sekot līdzi informācijai Daugavpils Universitātes mājas lapā.

Plānotais Zinātnes skolas nodarbību grafiks:

4.nodarbība – 07.02.2015.
5.nodarbība – 07.03.2015.
6.nodarbība – 18.04.2015.

Papildus informācija:
Daugavpils Universitātes Zinātņu daļa
Vienības ielā 13, 219. kab.
Daugavpils, LV-5401
Tel.  +371 65425452 
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Lasīts 1181 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 14 janvāris 2015 05:33
Mihails Gorskis

Projekta vadītājs un zinātniskais redaktors

Mājas lapa: www.kimijas-sk.lv E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Notikumi Veiksmīgi notikusi Daugavpils Universitātes Zinātnes skolas trešā nodarbība