Piedodiet man, ka esmu skolotāja!

Atklāta vēstule manai ģimenei, Latvijas sabiedrībai un Saeimai.

Kopš senatnes gudrie, pravieši, skolotāji ir bijuši tautas vērtība. Kādēļ ne tagad? Un kādēļ ne šeit?

Piedodiet, ka mana profesija, kurā sevi esmu pierādījusi un kuru neesmu nodevusi turpat 30 gadus, ir izsmiekla objekts manas valsts valdībai. Par skolotāju algām spriež, strīdas un ņirgājas jau kopš 1994.gada. Toreiz neizturējām un decembrī izgājām ielās. Valdības pārstāvji pie mums neiznāca, lai gan, policijas ielenkti, pie Saeimas nama «Gaili zupā!» saucām gana skaļi.

Tā laiku pa laikam par sevi esam centušies atgādināt ar skaļākām vai klusākām demonstrācijām, gājieniem, streikiem. Valdības nāk un iet, bet skolotāji paliek. Reizēm ar caurām pazolēm, reizēm ar siltiem solījumiem, un retāk par visu – ar pavisam nelielu algas pielikumu.
Piedodiet, ka joprojām esam Latvijā un, ignorējot «jancīšu» izsaucienus par to, ka nav jēgas ne latviešu valodu, ne Latvijas vēsturi mācīties, stāstām par Latviju, popularizējam patriotismu, mācām savas zemes un tautas mīlestību. Šogad uz skolotāju pleciem pārcelti arī ģimenes uzdevumi – mācīsim vērtības, uzvedības normas, pieklājību. Ja liksiet, mācīsim arī degunus slaucīt un tualetes papīru lietot. Skolotāji var un prot visu.

Piedodiet, ka Jums ir bijuši tik neprofesionāli skolotāji un vecāki, kuri nav pratuši iemācīt evolūcijas pamatizpratni par to, kā pastāv, veiksmīgi funkcionē un attīstās ilgtspējīgas civilizācijas. Pamatlikums ir viens – stiprākie rūpējas par saviem bērniem un vecākiem. Par bērniem – jo viņi ir nākotne, kas pēc paaudžu dabiskās maiņas nodrošinās savus vecākus. Par vecākiem jārūpējas viņu pieredzes un gudrības dēļ, šo ekonomiskās dzīves pamatgudrību cita starpā varam atrast jau mūsu folklorā. Civilizācija, kas aizmirsusi aprūpēt, apgādāt un godāt savus vecākus un bērnus, ir lemta iznīcībai. Vēsture to pierāda. Vai mums pie savu stiprāko sapratnes jāklaudzina, palīdzību Briselē meklējot? Mēs esam izglītoti, mēs pratīsim.

Piedodiet, ka jaunais pedagogu darba samaksas modelis liek mums vilties, sanikno un nostāda pret mums sabiedrību. No visiem medijiem tiek skandināts, cik miljonus pedagogi tagad saņems. Būsim godīgi – nesaņems. Joprojām skolu direktoriem nav skaidrs, ko un cik pedagogam maksās. Miljoni būs jādala uz visiem. Pēc esošajiem norādījumiem, pedagogi saņems mazāk nekā par to pašu darbu pirms reformas. Kā lai pateicas cilvēkam, kurš mūs spējis sadalīt daļās? Ar zemu klanīšanos taču nepietiks. Paskaidroju nezinātājiem – par darbu kontaktstundās samaksa būs atkarīga no katra pedagoga iegūtās kvalifikācijas kategorijas, bet gatavošanās un darbu labošanas laikā kategorija netiek ņemta vērā. Mācību stundai beidzoties, mēs kļūstam par nulli. Izcili bezkaunīga pieeja!

Piedodiet, ka mēs joprojām klusiņām gaidām savus algas ciparus un nevaram vien sagaidīt, kad mums tos ne tikai apsolīs, bet arī nosauks un ieskaitīs kontos. Tuvākās prognozes liecina, ka ātrāk par oktobra pirmās nedēļas beigām tas nenotiks. Tāds nieks – reformas procesā institūcijas nav pārdomājušas naudas avota iespējamību un joprojām pašvaldībām nav pārskaitījušas mūsu algām, lasi – izdzīvošanai, nepieciešamos līdzekļus. Aizmirsāt? Mostieties! Septembris galā. Ir laiks samaksāt par padarīto darbu! Lūdzu, atvainojieties komunālo pakalpojumu sniedzējiem visā Latvijā mūsu vietā, jo nespēsim vien attaisnoties par nesamaksātiem rēķiniem un bez mūsu vainas uzkrātajiem soda procentiem! Lūdzu, kļūstiet beidzot atbildīgi par saviem lēmumiem un rīcību!

Lūdzu, parūpējieties, lai mūsu algas, kuras mums izsniegsit kā sazin kādu ziedojumu, spētu segt jūsu pašu apstiprināto komunālo maksājumu summas. Jo nevar taču cilvēks, valsts sektorā strādājot, saņemt mazāk, kā no viņa šī pati valsts prasa.

Piedodiet, ka mēs, skolotāji, arī vēlamies ēst, dzīvot zem jumta, mazgāties, laist savus bērnus skolā un svētku dienā uzvilkt drēbes, kas neož pēc «second hand» veikala.

Piedodiet, ka mēs esam un sagādājam tik daudz neērtību! Taču – kas paliks, ja mēs vairs šeit nebūsim?

Iveta Salgrāve, Iecavas novada Dzimtmisas pamatskolas skolotāja ar 29 gadu darba stāžu 

Lasīts 1726 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 06 oktobris 2016 00:52
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Piedodiet man, ka esmu skolotāja!