Pirmdiena, 13 aprīlis 2020 07:36

Centralizēto eksāmenu diskrētais šarms jeb atklātā vēstule Ilgai Šuplinskai

Ārkārtas situācijas spiesta, kādas pāris dienas atpakaļ Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vārdā jūs, Ilga Šuplinskas kundze, paziņojāt, ka Centralizētie eksāmeni (CE) visdrīzāk tiks atcelti.

Nodomāju, nu tad beidzot veselais saprāts ir guvis virsroku, un audzēkņiem izpaliks šis stress saistībā ar gatavošanos CE un pašu CE likšanu (manas kā mūzikas profesionālās vidējās mācību iestādes vadītāja attiecības ar CE vienmēr bija diezgan saspīlētas, par ko lasītāji var pārliecināties, izlasot manu rakstu 2019. gada 12. decembra DELFOS).

Te pēkšņi vakar lasu DELFOS: “Ja ārkārtējā situācija pēc 12. maija netiks pagarināta, valsts pārbaudes darbi 9. klasēm un centralizētie eksāmeni 12. klasēm varētu notikt jūnijā un jūlijā. Ja ārkārtējo situāciju tomēr pagarinās, arī noslēguma eksāmenu laikus varētu pagarināt. Tikai tad, ja drošības pasākumi saistībā ar Covid-19 pandēmiju netiks atcelti ilgstoši, tiek pieļauta iespēja (izcēlumi – mani) visiem skolēniem šo mācību gadu pabeigt ar izliktu vidējo gada vērtējumu.”

Tātad, nekāds vīruss mūs nesalauzīs, turēsimies līdz pašam galam; ja nu pats gals būs galīgi galīgs, tad CE atcelsim!

Tālāk, vēl interesantāk: “Jaunus datumus eksāmenu norises gadījumā noteiks izglītības un zinātnes ministre. IZM sadarbībā ar Veselības ministriju veic nepieciešamos priekšdarbus, lai situācijā, kad eksāmeni tiek kārtoti klātienē, to norises vietās varētu nodrošināt visus nepieciešamos epidemioloģiskos pasākumus, nepieļaujot lielu skolēnu koncentrāciju vienā telpā (izcēlums – mans).”

Tātad, mēs šajā situācijā esam gatavi pieļaut (tekstā gan – nepieļaut) pat skolēnu koncentrāciju vienā telpā, ka tik CE tomēr veiksmīgi noritētu; turamies līdz galam!

Un, visbeidzot, noslēgumā galvenā metodiskā nagla: “Patlaban tiek modelēts gan tas, kā notiks eksāmeni, gan arī – kāds būs eksāmenu saturs (izcēlums - mans). Ar IZM un Valsts izglītības satura centra izstrādāto rīcības programmu ar eksāmenu norises kārtību sabiedrību pakāpeniski plānots (izcēlums – mans) iepazīstināt pēc Lieldienu brīvdienām.”

Tātad, šajā sarežģītajā laikā, kad:

  • skolu administrācija kopā ar visiem darbiniekiem un skolotājiem veica milzīgu darbu (ieguldot arī lielus finanšu līdzekļus) mācību līdzekļu nodrošināšanā;
  • skolotāji ieguldīja milzīgas pūles, aktualizējot (!) mācību priekšmetu programmas, to saturu, īstenošanas formas;
  • audzēkņi un vecāki saspringtā režīmā mēģināja savilkt mācību priekšmetu galus kopā un veiksmīgi pabeigt šo saspringto mācību gadu;

IZM jūsu personā nevis izsakāt dziļu pateicību skolotājiem, skolēniem, vecākiem, un vienkāršojiet viņiem visiem dzīvi, bet ziņojat: “Nekur jūs neliksities, mūs neinteresē jūsu situācija un problēmas; mūs neinteresē tas, ka jūs aktualizējāt savas mācību programmas, saturu un formas, un līdz ar to CE saturs atšķirsies no jūsu iemācītās vielas; mūs neinteresē jūsu stress, nogurums un, galu galā, drošība; mēs vienalga rīkosim savus CE, jo tie ir mūsu gadu gadiem izcīnītā rūpala, tos mēs nekad nevienam neatdosim!”

Varbūt skarbi, bet tā tas tiešām šodien izskatās.

Es vēršos pie jums – savas novadnieces – ar vārdiem:
“Ilgas kundze! Padomājiet ar vēsu galvu! Izturiet spiedienu no IZM tiem ierēdņiem, kuriem CE kārtošana ir viņu maizes darbs! Parunājiet ar tiem man nesaprotamajiem augstskolu pārstāvjiem, kuri nu pēkšņi ir lielās bažās par iestājeksāmenu iespējamo rīkošanu skolu beidzējiem. Pažēlojiet mūsu bērnus, skolēnus, skolotājus, direktorus. Nu nesabruks Latvija, ja šogad skolēni saņems savas tekošās atzīmes. Kas zina, varbūt tās būs objektīvākas par CE rezultātiem!”

Aivars Broks
Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas direktors
Latvijas Mūzikas izglītības iestāžu asociācijas priekšsēdētājs
10.04.2020.

Lasīts 1990 reizes
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Centralizēto eksāmenu diskrētais šarms jeb atklātā vēstule Ilgai Šuplinskai