Aicina skolās noteikt obligāto eksāmenu STEM mācību priekšmetā

Darba tirgū trūkst cilvēku ar fizikas un citu eksakto zinību priekšmetu zināšanām. Tādēļ nozares eksperti aicina  eksakto  priekšmetu eksāmenus – kas līdz šim bija tikai izvēles eksāmeni, vidusskolu beidzot, – turpmāk noteikt kā obligātus. Ideju atbalsta arī Saeimā un sola – ja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nerīkosies, likumu mainīs paši.

Ar katru gadu kļūst tikai sliktāk. Latvija ierindojusies Eiropā pēdējā vietā ar vismazāko  dabaszinātņu studentu skaitu studējošo vidū. Šī situācija apdraud ne tikai Latvijas sekmīgāko, augstas pievienotās vērtības uzņēmumu iespējas ilgtermiņā turpināt darbu Latvijā un līdz ar to papildināt valsts nodokļu ieņēmumus, bet arī degradē Latvijas vidējās izglītības statusu, kuras obligāta sastāvdaļa ir jauniešu izpratne vismaz par dabaszinātņu pamatiem.

"Jūs nevarat mācīt cilvēku par juristu, ja viņš neprot lasīt. Inženierzinātnēs ar fiziku tāpat – ir jāzina pamati," teica Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas asociācijas vadītājs Normunds Bergs.

Viņš norādīja, ka Latvijā 76% vidusskolu un ģimnāziju netiek nodrošināts pietiekami kvalitatīvs fizikas mācību process. Aizvien retāk arī topošie pedagogi vēlas kļūt par eksakto priekšmetu skolotājiem.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) departamenta direktora vietniece Baiba Bašķere sacīja – lai vairāk topošo pedagogu vēlētos strādāt šajā jomā, eksakto priekšmetu skolotāja mēnešalgai būtu jābūt četrcipara lielumā, nevis 900 eiro.

Ja algu pedagogiem vēl nepalielina, eksperti aicina ieinteresēt par eksaktajiem priekšmetiem arī citos veidos. Piemēram, eksāmenu sarakstam pievienot arī fizikas, ķīmijas, bioloģijas vai dabaszinātņu eksāmenu, jo cilvēkiem, kas spēj orientēties dažādās jomās, ievērojami pieaug profesionālās izaugsmes iespējas.

"Mums ir nepieciešami cilvēki ar kvalitatīvām zināšanām STEM [dabaszinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātnes, matemātikas] priekšmetos, un šim prasībām ir jāsameklē attiecīgie resursi," teica mobilo sakaru operatora SIA "Latvijas Mobilais telefons" prezidents Juris Binde.

IZM mēneša laikā jāiesniedz Saeimā priekšlikumi par obligāto valsts pārbaudes darbu fizikā, ķīmijā, bioloģijā vai dabaszinātnēs ieviešanu. "Mēs neesam ieinteresēti stiept gumiju, bet šim lēmumam ir jābūt pamatotam," skaidroja izglītības ministres padomnieks Jānis Ozols ("Konservatīvie").

Jebkurā gadījumā Saeima ministrijai nedod ilgu laiku. Gadījumā, ja ministrija vilcināsies, atbildīgā komisija pāris nedēļu laikā  paši veiks izmaiņas likumā, nosakot, ka vismaz viens pārbaudes darbs ir dabaszinātņu, tehnoloģiju, inženierzinātņu vai matemātikas padziļinātajā kursā augstākajā mācību satura apguves līmenī.

Madara Līcīte (Panorāma)

Lasīts 686 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 08 aprīlis 2022 07:55
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Aicina skolās noteikt obligāto eksāmenu STEM mācību priekšmetā