Vidusskolēniem neskaidra uzņemšanas kārtība augstskolās pēc jaunā satura ieviešanas

Šajā mācību gadā vidusskolēniem būs cita eksāmenu kārtība, par kuru aizvien ir daudz neskaidrību. To apliecina arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Atvērto durvju dienās 12. klases skolēni (topošie studenti) ir apjukuši par to, kāda līmeņa pārbaudes darbi viņiem būs jākārto, lai varētu iestāties kādā augstskolas studiju programmā.

Ierasti atvērto durvju dienu RTU rīko pavasarī, tuvāk jaunā mācību gada sākumam. Tomēr šogad nolemts fakultāšu durvis interesentiem vērt arī rudenī, jo, mainoties eksāmenu kārtībai, 12. klašu skolēniem ir daudz un dažādu jautājumu.

Katrs interesents šodien neformālā gaistonē varēja iepazīties ar visām deviņām RTU fakultātēm, aprunāties ar studentiem, kuri dalījās pieredzē par studiju programmām, to iespējām un uzzināt kopumā, kāda ir studentu dzīve Ķīpsalā. Tomēr vairāk par sadzīvi, šoreiz topošajiem studentiem jautājumu par uzņemšanas kārtību no nākamā gada.

“Tagad ar jauno sistēmu varbūt vajadzētu vairāk informāciju dabūt. Kādus eksāmenus un ko viņi prasīs, jo tu vari izvēlēties ņemt fiziku vai ne. Bet nevar saprast, tāpēc varbūt vairāk informāciju vajadzētu dabūt.” (Edmunds, Rīgas 3. ģimnāzijas skolnieks).

“Man ļoti interesē arhitektūra, gribētu šeit studēt. Un ierados, lai uzdotu dažus jautājumus tieši studentiem, izstaigātu universitāti un iepazītos tuvāk” (stāsta Rīgas Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas skolniece Leila).

“Vēlos noskaidrot tieši par novirzieniem, budžeta vietām, stipendijām. Un vispār, kas būtu vajadzīgs, lai varētu pievienoties”  (paskaidroja Rīgas 64. vidusskolas skolnieks Ralfs).

Univeristātē atzīst, šādu iespēju – vidusskolēniem visu sev interesējošo uzzināt sarunās aci pret aci organizējuši, jo pēdējā laikā saņēmuši arvien vairāk e-pastu un zvanu ar jautājumiem. No vidusskolēniem dzirdētas arī bažas, vai vispār universitātē tos uzņems, ja skola nemaz nepiedāvā padzļinātos kursu, piemēram, fizikā, līdz ar to eksāmenu tie varēs kārtot vien optimālā līmenī.

“Diemžēl viņiem nav skolotāju, kas pasniedz šo augstāko līmeni. Viņi prasa, ko darīt, ja skola nepiedievā augstāko līmeni. Es saku, protams, mums uzņemšanas noteikumi paredz, ka varēs arī ar optimālo līmeni. Bet nu skumji dzirdēt, ka ir skolas, kur tomēr nepiedāvā to augstāko vai dzirdu, ka skolas pasaka – nebūs fizika, tikai datorprogrammēšanas programma.” (Inese Buškovska RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja).

Vienlaikus universitātē atzīst, par jaunajiem uzņemšanas noteikumiem tie šobrīd nemaz nevar runāt detalizēti, jo aizvien tiek gaidīti Ministru kabineta noteikumu, kuri noteiks jauno kārtību, apstiprināšana. Tādēļ daudziem studentiem dots vien ieteikums – ja vēlies būt drošāks par iekļūšanu sev vēlamajā studiju programmā, papildu eksāmens fizikā vai ķīmijā, noteikti nāks tikai par labu. (Mārtiņs Nābels Šneiders RTU doktorants).

Tāpat, kā to šobrīd paredz Ministru kabineta noteikumi, priekšroka uzņemšanā būs tiem vidusskolēniem, kuri eksāmenu kārtojuši augstakajā līmenī. Tam tiks piemērots koeficients viens, kamēr optimālā līmeņa eksāmeniem nedaudz mazāks – 0,75. Līdz ar to lielākas iespējas iekļūt vēlamajā studiju programmā būs tam jaunietim, kura skola spēj nodrošināt padziļināto kursu apguvi.

Lasīts 418 reizes Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 08 novembris 2022 08:05
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Aktīvā pozīcija: Sākumlapa Viedokļi Vidusskolēniem neskaidra uzņemšanas kārtība augstskolās pēc jaunā satura ieviešanas